10 невероятни ползи от витамин В1 (тиамин)
- Яна Петрова
- Jul 10, 2024
- 5 min read
Updated: Feb 22

Витамин B1 (тиамин) е един от осемте витамина B. Освен това е номер 1. Това означава, че изследователите първи откриват този витамин от групата В-комплекс — откъдето идва и името му В1.
Получаването на достатъчно тиамин във вашата диета чрез храна или хранителни добавки може да защити вашето тяло, сърце, мозък и нервна система.
Тиаминът, известен още като витамин В1, често е наричан витаминът на „успокоението на духа“. Всички тъкани в тялото се нуждаят от това основно хранително вещество. Той е кофактор в различни части на тялото като скелетните мускули, сърцето, черния дроб, бъбреците и мозъка.
Витамин B1 също помага за предотвратяване на болестта на Алцхаймер, подобрява апетита, повишава имунитета на тялото, лекува алкохолизъм, поддържа положително настроение и предотвратява проблеми с очите.
Впечатляващите ползи за здравето от витамин В1 включват, но не се ограничават до:
Осигурява здравословен метаболизъм - Тялото се нуждае от Витамин В1, за да създаде АТФ, основната молекула, пренасяща енергията на тялото. Той помага за превръщането на въглехидратите в глюкоза, което е предпочитаният източник на енергия, от който тялото се нуждае, за да поддържа метаболизма гладък. Освен това помага за разграждането на протеини и мазнини.
Повишава имунитета - Витамин В1 понякога се нарича "антистрес" витамин, защото може да укрепи имунната система и да подобри способността на тялото да издържа на стресови условия. Помага за поддържане на мускулния тонус по стените на храносмилателния тракт, място, където се намира голяма част от имунната система. Здравето на храносмилателната система е изключително важно за усвояването на витамин B1. Здравият храносмилателен тракт позволява на тялото да извлича по-добре хранителни вещества от храната, които след това се използват за повишаване на имунитета и ни предпазват от заболяване.
Защитава мозъка – тиаминът помага за преодоляване на празнината между връзката мозък-тяло. Може да помогне за защита срещу форма на мозъчно увреждане, наречено церебеларен синдром. Витамин B1 помага за развитието на миелиновата обвивка, обвивка, която обвива нервите, за да ги предпази от увреждане и смърт. Тиаминът също е известен с това, че подобрява концентрацията и паметта. Благодарение на качествата си за подобряване на паметта и способността да влияе положително върху здравето на нервната система, витаминът обикновено се нарича „витамин на морала“.
Предотвратява болестта на Алцхаймер – антиоксидантните свойства на тиамина могат да помогнат за забавяне на прогресията на болестта на Алцхаймер и деменцията. В мозъка тиаминът се изисква както от нервните клетки, така и от други поддържащи клетки в нервната система. Изследователите смятат, че увреждането на свободните радикали е част от това, което причинява тези състояния на паметта и здравословният брой антиоксиданти може да подобри прогнозата.
Насърчава здравето на сърдечно-съдовата система – цялата ни сърдечно-съдова система разчита на тиамин, за да работи ефективно и да остане здрава. Този витамин помага за производството на невротрансмитера ацетилхолин, който се използва за предаване на съобщения между нервите и мускулите и за осигуряване на правилна сърдечна функция. Следователно дефицитът на витамин В1 може да доведе до нередовни сърдечни функции. Според изследване, когато витамин B1 е прилаган интравенозно в продължение на седем дни, хората, страдащи от застойна сърдечна недостатъчност, са показали значителни подобрения в своите ехокардиограми, което предполага, че може да предотврати сърдечни заболявания.
Поддържа здравето на очите – Често приемаме здравето на очите си за даденост, докато не започнем да изпитваме зрителни проблеми. Изследванията показват, че тиаминът изглежда благоприятства здравето на очите, тъй като се смята, че предотвратява глаукома и катаракта. Както при глаукома, така и при катаракта има загуба на мускулна и нервна сигнализация между очите и мозъка. Витамин B1 стимулира предаването напред-назад на тези съобщения и когато се използва заедно с други основни хранителни вещества, витамин B1 може да предотврати появата на увреждане на зрителния нерв.
Насърчава по-добър обхват на вниманието, учене и памет – Изследванията показват, че дефицитът на тиамин влияе отрицателно на малкия мозък. Малкият мозък е област от мозъка, която е отговорна за голямо разнообразие от функции, включително контрол на моториката и баланс. Той също така играе ключова роля в някои когнитивни функции, като внимание, регулиране на страха, език и процедурни спомени. Процедурните спомени са спомени за умения, научени от индивид, които след повторение са станали подсъзнателни – пример – каране на колело. Този тип памет понякога се нарича "имплицитна памет", тъй като това е нещо, което става втора природа. Дефицитът на витамин В1 може да причини изпадане на данни от процедурната памет на малкия мозък.
Насърчава храносмилането - тиаминът е необходим за секрецията на солна киселина, която е от съществено значение за пълното смилане на хранителните частици.
Подобрява настроението – всички ние сме склонни да изпитваме не толкова приятни настроения, но тези от нас с автоимунни заболявания и/или проблеми с психичното здраве са склонни да се борят с елементи на разстройство на настроението. Липсата на витамин B1, в допълнение към други хранителни дефицити, може допълнително да изостри проблемите, свързани с настроението. Тиаминът осигурява на тялото и ума начин да се справят с физическия и психическия стрес. Поради тази причина цялата група витамини от групата В спечели титлата „антистресови витамини“. Дефицитът на B1 причинява мудност, тъй като тялото се нуждае от тиамин, за да генерира енергия. С тази мудност идва липсата на мотивация, както и пониженото настроение. Депресията и тревожността са свързани с дефицит на В1.
Предлага мощни качества против стареене - Витамин В1 действа като мощен антиоксидант, който помага да защитите тялото си от признаците на стареене като бръчки, възрастови петна и други свързани с възрастта състояния, които засягат органите. Тиаминът също е много полезен за кожата, косата и ноктите.
От колко витамин B1 (тиамин) се нуждаем всеки ден?
Количеството тиамин или витамин B1 (измерено в милиграми или mg), от което се нуждаете всеки ден, зависи от вашата възраст, пола при раждане и дали сте бременна или кърмите.
Възраст | Препоръчителна диетична добавка (RDA) |
Раждане до 6 месеца | 0,2 мг |
Бебета от 7 месеца до 12 месеца | 0,3 мг |
Деца от 1 година до 3 години | 0,5 мг |
Деца от 4 години до 8 години | 0,6 мг |
Деца от 9 до 13 години | 0,9 мг |
Тийнейджърки от 14 до 18 години | 1,0 мг |
Възрастни жени на възраст 18+ | 1,1 мг |
Тийнейджъри от 14 до 18 години | 1,2 мг |
Възрастни мъже на възраст 18+ | 1,2 мг |
Бременни или кърмещи жени | 1,4 мг |
Кои храни съдържат тиамин?
Тиаминът е микроелемент, което означава, че малки количества от витамина се намират в храните, които вероятно ядете всеки ден. Те включват:
боб и леща.
яйца.
риба , като сьомга, пъстърва и червен тон.
обогатени зърнени закуски и хляб.
свинско , телешко, птиче и органични меса .
слънчогледови семки .
пълнозърнести храни , като кафяв ориз , овесени ядки и киноа .
кисело мляко .
Тиаминът е изключително важно хранително вещество, което не само помага за подобряване на функциите на тялото, но също така носи невероятни ползи, които работят за подобряване на цялостното благосъстояние на тялото.
Comments