top of page

Слънцето като враг: вредата от слънцето върху кожата и каква е правилната защита от слънчевите лъчи

Усмихната жена със слънчева сламена шапка

Слънчевата светлина може да има както положителна, така и отрицателна роля и въздействие върху човешкия организъм.  Излагането на слънце за дълго време може да причини изгаряния на кожата, да доведе до появата на бръчки, преждевременно стареене и хиперпигментация, а в дългосрочен план да увеличи риска от развитие на меланома или рак. От друга страна умереното излагане на слънце в определени часове и с правилната защита са необходими за синтеза на витамин D за здрави кости, както и много други ползи.


В две поредни статии ще се разгърне темата за слънцето и неговите вреди и ползи.


Днешната статия ще даде отговори на въпроси като:

  • Какви са видовете слънчеви лъчи и фактори, които допринасят за слънчево изгаряне?

  • Каква е връзката между прекомерното излагане на слънце и стареенето на кожата?

  • Какви други вреди може да има слънцето за човешкия организъм?

  • Каква трябва да бъде грижата при излагане на слънце?


Съдържание:

Видове слънчеви лъчи и радиация


Всички хора са изложени на ултравиолетовата радиация от слънцето като основен и най-силен естествен източник, а значителен брой хора се излагат и на въздействието на изкуствени източници тип солариуми. 


Слънцето отделя три вида слънчеви емисии

  • видима светлина;

  • топлина;

  • ултравиолетова (UV) радиация.


Слънчевата светлина се състои от различни цветове, които могат да се видят по време на природното явление дъга.


Типове UV лъчи и техните ефекти върху кожата


СЗО (Световната здравна организация) обобщава трите вида слънчеви лъчи и техните ефекти върху човешката кожа.


  • UVA (315-400 нанометра)

UVA лъчите са около 95% от ултравиолетовата радиация, достигаща до повърхността на Земята. Тази светлина може да проникне в по-дълбоките слоеве на кожата и е отговорна за незабавния ефект на придобиване на тен. Сред негативните й ефекти е, че причинява стареене на кожата и образуване на бръчки. Съвременните медицински проучвания твърдят, че този вид слънчеви лъчи, смятани преди за безобидни, могат да допринесат за развитието на рак на кожата.


  • UVB (280-315 нанометра)

UVB са лъчите със средна дължина на вълната и по-голяма част се филтрират от атмосферата. Тези лъчи не могат да проникнат под повърхностните слоеве на кожата. Тази радиация е отговорна за по-бавно придобития тен и изгарянето, но също засилват стареенето на кожата (или още термина фотостареене, защото е предизвикано от светлината) и значително допринасят за потенциалното развитие на рак на кожата. 


  • UVC (100-280 нанометра)

UVC са с най-къса дължина на вълната, но са най-увреждащият вид UV лъчение. Този вид радиация обаче се филтрира напълно от атмосферата и не достига до земната повърхност.

*нанометър = 0,000000001 метра или 1×10-9 метра


Фактори на околната среда, които влияят върху UV лъчите и кожните изгаряния


  • Сезон и време от деня: нашата страна е традиционно с четири сезона, като по-силно и продължително слънчево греене има съответно през пролетта и лятото. По отношение на времето от деня, препоръката е да се избягва стоене и излагане на слънце в часовете между 10:00 и 16:00ч (през летния сезон);


  • Географско разположение: колкото по-близо до Екватора е разположението, толкова повече е слънцегреенето;


  • Надморска височина: с повишаването й, се увеличава и силата на слънцегреенето, защото човек се приближава към слънцето. Затова високо в планината също се изгаря и е много важно да се използва правилна и с висок фактор слънцезащита;


  • Облаци, мъгла, вятър: погрешно е схващането, че щом има облаци и няма видимо слънце, то човек не изгаря и не е нужно да използва слънцезащита. Дори през облаците преминава ултравиолетова радиация. Нивата на ултравиолетовите лъчи са най-високи при безоблачно небе. Въпреки това леката облачност не предпазва, а дори може да повиши нивата на UV лъчите поради това, че лъчите се разсейват и пречупват. Вятърът също оказва голямо значение и макар морският бриз на плажа да е прохладен и приятен, той разнася повече слънчевите лъчи и затова във ветровито време, човек може да получи дори по-голямо изгаряне на кожата;


  • Различни повърхности: много повърхности отразяват ултравиолетовата радиация. Докато тревата, почвата или водата отразяват по-малко от 10% от падащата UV радиация, пясъкът отразява около 15%, а морската пяна - около 25%, затова когато човек е в морето обикновено изгаря много повече, противно на очакването, че щом водата го разхлажда, там не се изгаря.


Снегът е особено силен отразител и почти удвоява излагането на човек на UV лъчение. Снежната слепота е особено често срещан проблем при хора, практикуващи зимни спортове високо в планината, които също трябва да отчитат този фактор и да се предпазват. 


Как и защо слънцето води до кожни проблеми: слънчево изгаряне, фотостареене и хиперпигментация


Слънчева светлина и слънчеви изгаряния


Прекомерното излагане на ултравиолетовите лъчи без необходимата защита и особено при наличието на допълнителни фактори като висок UV индекс, вятър, влизане във воден басейн, преход високо в планината, може да има негативно въздействие върху кожата и да причини слънчево изгаряне. Това е болезнено състояние, което се характеризира със силно зачервяване, възпаление и мехури по кожата. Слънчевите изгаряния увеличават риска от увреждане на клетките и допринасят за преждевременно стареене на кожата, а в най-лошия случай и за потенциално развитие на рак на кожата.


Стареене на кожата и хиперпигментация


Стареенето е сложен и зависим от времето биологичен процес, който засяга всички органи системи и се характеризира с намаляване на функциите и намалена способност на организма да реагира на стрес, дължащ се на физически, биологични и химически агенти. Сред всички фактори на околната среда слънчевото ултравиолетово облъчване е най-вредно и доминиращо като причина за състаряването на кожата. То причинява 80-90% от морфологичните, структурните и биохимичните промени, наричани  кожно фотостареене. Ултравиолетовите лъчи на слънцето увреждат колагеновите и еластиновите влакна, което води до загуба на еластичност и се нарушава свежият вид на кожата. Появяват се бръчки, фини линии и пигментни петна по кожата и тя загубва свежия си и здрав вид. Страдат предимно кожата на лицето, шията, деколтето, раменете и ръцете, тъй като най-често те остават непокрити през всички сезони.

Жена с плажна шапка и лунички по лицето

Прекомерното излагане на слънце може да доведе до по-високо производство на меланин (пигмент, който предпазва кожата от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи, като абсорбира UV радиацията и намалява риска от увреждания)  в определени области на кожата, което води до появата на тъмни петна или хиперпигментация. Тези слънчеви петна (или още пигментни петна) са по-често срещани в изложените на слънце области като лицето, раменете и ръцете.

Без използване на слънцезащитен крем с висок SPF фактор, стоене на сянка и избягване на най-горещите обедни часове, може да се стигне първоначално до слънчеви изгаряния, поява на слънчев обрив, лунички, бенки и увреждане на кожата в дългосрочен план.


Фактори, допринасящи за по-висок риск от увреждане на кожата


Всеки човек е податлив на увреждане на кожата от слънцето, но има фактори, които увеличават рисковете за кожата.


  • светъл цвят на кожата, светли очи (сини, зелени), светла коса (руса, светлокафява);

  • фамилна обремененост и членове на семейството, диагностицирани с рак на кожата или меланом;

  • наличието на много бенки и лунички;

  • местоживеене на висока надморска височина;

  • интензивно излагане на слънце за кратък период (уикенди или отпуски), докато останалото време се прекарва повече на закрито;

  • прекарване на много време на открито и/или в солариуми, особено в детска или тийнейджърска възраст.


Други вреди от излагането на слънце


Риск от слънчев или топлинен удар 


Две от най-често срещаните опасности, свързани с излагането на слънце, са топлинният удар и топлинно изтощение. Тези заболявания, свързани с топлината, могат да възникнат, когато телесната температура се повиши поради времето, прекарано на слънце или от рязка смяна на температурата. Например при престой в силно охладено от климатик помещение и излизане на много горещо навън, рязката промяна в температурата може да е много вредна, особено за хора, страдащи от сърдечни проблеми.


Симптомите на топлинния удар включват висока телесна температура (над 39.5), гореща и зачервена кожа, гадене, замаяност, главоболие, ускорен пулс, а често се стига и до припадък. Топлинният удар изисква спешна медицинска помощ, а оказването на първа помощ включва мерки като преместване на по-хладно място и завиване на пострадалия с хладни мокри кърпи.


Топлинно изтощение включва симптоми като изпотяване, хладна или лепкава кожа, ускорен пулс, слабост или замаяност, главоболие, мускулни крампи, повръщане, припадък. Ако някой около вас получи топлинно изтощение (например на плажа в горещите часове на деня), е важно да се премести на по-хладно и сенчесто място и да му се даде да пие вода Хладни мокри кърпи или по възможност хладен душ също могат да бъдат полезни. Ако страдащият повръща или симптомите продължават час или повече, е важно да се потърси медицинска помощ.


Негативно влияние върху очите


Твърде много пряка слънчева светлина може да навреди на очите. Когато човек (особено децата) се пекат на слънце без предпазни мерки (слънчеви очила и шапки с козирки и периферия) се увеличава значително рискът от развитие на очни заболявания. Обикновено оплакванията са свързани със замъгляване на зрението, усещане за сухота в окото или раздразнение и сълзене


  • Катаракта: силните слънчеви лъчи, особено, когато не се носят предпазни слънчеви очила, могат да повишат опасността от развитие на катаракта. Тази болест на очите представлява развитие на мътна зона в лещата на окото, която води до цялостно влошаване на зрението. Симптомите могат да включват избледняване на цветовете, замъглено или двойно виждане, проблеми с ярката светлина и затруднено виждане през нощта;

  • Хора, практикуващи професии или хобита, свързани с прекарване на дълги часове на открито, особено под силно обедно слънце, трябва да са особено предпазливи. Това са, например планинари, любители на водни спортове, скиори, рибари, земеделци, строителни работници и други;

  • Снежната слепота може да настъпи след излагане на ултравиолетовите отражения от сняг, лед, пясък или вода.


Важно е да се отбележи, че болестите на очите, в резултат на вредните UV лъчи, като катарактата, обикновено се развиват много бавно и с години.


Прекомерното излагане на слънце като предпоставка за развитие на меланом и рак на кожата


Изследвания за вредното влияние на UV лъчите и ролята им за развитие на рак на кожата се правят още от края на XIX век. Учените смятат, че трите основни вида рак на кожата - меланом и двата вида немеланомен рак на кожата (базалноклетъчен карцином и плоскоклетъчен карцином) - се причиняват най-вече от прекалено дългото стоене на слънце без правилна защита. Те са наречени така според вида на кожните клетки, в които се развива ракът. Ракът на кожата представлява неконтролируемо разрастване на кожните клетки. Този ненормален растеж води до появата на тумори, които са или доброкачествени (неракови), или злокачествени (ракови). 


Двата вида немеланомен рак на кожата рядко водят до развитие на метастази. Меланомът е видът рак на кожата, който често се развива от бенка. Това може да бъде бенка, която вече е на кожата ви, или нова бенка, която се е появила наскоро. Меланомът често се разраства и метастазира агресивно, с висок процент на смъртност.


Как да имаме здрава и млада кожа: препоръки за превенция от слънчево изгаряне


Нарастването на броя на случаите на рак на кожата през последните десетилетия е силно свързано с увеличеното излагане на слънце по време на дейности на открито и с изкуствените източници на ултравиолетова радиация, като например солариумите. Прекомерното излагане е и основната причина за вредните ефекти върху кожата, очите и имунната система.


Препоръчителни предпазни мерки от СЗО за намаляване на риска от вредните UV лъчи: 

  • Ограничаване на времето, прекарано на обедното слънце в интервала между 10:00 и 16:00 ч., особено в дни, когато UV индексът е висок;

  • Носене на шапка с периферия и защитно облекло, както и по възможност ходене по сенчести места в периоди от деня със силна слънчева радиация;

  • Използване на слънцезащитен продукт с фактор поне 15 SPF, а най-добре възможно най-високият - 50, който да се нанася през 2 часа или по-често според типа на кожата, силата на греене, влизането във вода, обилно потене, наличие на вятър и други фактори;

  • Избягване на солариуми, тъй като те увреждат кожата и очите;

  • Излагането на децата на ултравиолетови лъчи трябва да бъде внимателно контролирано, тъй като те са в динамичен етап на растеж и поради това са по-податливи на вредни влияния от околната среда.


    Жена на плажа по бански, намазана с крем против изгаряне

Слънцезащита за кожата, очите и косата


През последните десетилетия дискусията за ролята и влиянието на слънцето върху кожата се задълбочава. Научните изследвания напредват и познанията стават по-подробни, което води и до по-точна и обоснована информация за отрицателното въздействие на различните видове UV лъчи. Това от своя страна води и до търсене на нови, по-добри и по-силни формули на слънцезащитните продукти, които да гарантират по-добро предпазване от вредните лъчи на всяка възраст. 


Облекло

Когато е възможно е добре да се носят ризи с дълги ръкави и дълги панталони и поли, които могат да осигурят защита от ултравиолетовите лъчи. Дрехите, изработени от плътно тъкан плат, предлагат най-добра защита.


Шапка

За най-добра защита е препоръчително да се носи шапка с периферия, която засенчва лицето, ушите и задната част на врата. Плътно изтъкана материя е най-добра за защита на кожата от UV лъчите, защото популярните плажни сламени шапки с дупки пропускат слънчева светлина. По-тъмна шапка може да осигури по-добра защита от UV лъчите.


Слънчеви очила

Слънчевите очила предпазват очите от UV лъчите и намаляват риска от развитие на очни заболявания, като катаракта. Очилата също така предпазват нежната кожа около очите и съответно от появата на фини бръчки и пигментни петна. Слънчевите очила, които блокират както UVA, така и UVB лъчите, осигуряват най-добра защита, затова е важно да се купуват от сертифицирани места с гаранция за качество, като оптики.


Естествени слънцезащитни продукти

Един от естествените продукти, който има слънцезащитна функция, макар и слаба, е кокосовото масло. То предлага лека защита от SPF в диапазона 4-7 и макар да не е подходящо като основен и единствен слънцезащитен продукт при продължително излагане на слънце, то може да бъде включено в процедурите за грижа за кожата след слънце.


Заключение 


Негативните ефекти на слънцето са свързани най-вече с отрицателно въздействие върху кожата, преждевременно стареене, поява на бръчки, пигментация, изгаряне и потенциално развитие на рак на кожата. Предотвратяването на увреждане от слънцето е възможно при предпазване от вредните лъчи чрез следване на препоръки за слънцезащита и избягване да се излагате на слънце в най-горещите часове на лятото.  Важно е предпазните мерки, свързани с носене на подходящо облекло, очила и използване на правилни продукти да не е епизодично и само по време на ваканция, а целогодишно да се полагат нужните грижи, за да може да се изпитват повече ползи от слънцето за организма, от колкото вреди.


 
 
 

Comentários


bottom of page