top of page

Паник атаки: симптоми и техники за овладяване на паническо разстройство 

Updated: Feb 21


Жена, закрила лицето си с ръце

В днешната статия ще обърнем повече внимание на едно състояние, за което не се говори толкова често, колкото смятаме, че е нужно - паник атаките. Психическо състояние и неразположение, с което все повече хора се срещат в наши дни по ред причини, свързани с начина ни на живот, предразположеност, възприятията ни за света, различни събития, които ни се случват и т.н. 


Ще разгледаме по-подробно какво всъщност са паник атаките, кои са основните причини, които ги предизвикват, както и как бихме могли да се справяме с пристъпите на силна тревожност-техники и съвети, които да прилагаме, за да се освободим от това състояние в дългосрочен аспект. 


Съдържание


Какво е това паник атака? 


Паник атака, паническо разстройство, тревожност: имат ли общо? 

Да започнем с това има ли разлика между паник атаките, паническото разстройство и тревожността. 


  • Тревожност: определени стресови фактори често предизвикват пристъпи на тревожност и те могат да се натрупват постепенно. Физическите й проявления могат да са силно сърцебиене или възли в стомаха. Тези симптоми не са толкова интензивни и продължават по-дълго време; 


  • Пристъпи на паника: обикновено се случват неочаквано и внезапно. Протичат интензивни, но по-кратко, за разлика от тревожността; 


  • Паническо разстройство: това е тревожно разстройство, което включва множество неочаквани панически атаки. Основна характеристика на паническото разстройство е, че пристъпите обикновено се случват без предупреждение и не се дължат на друго психично или физическо състояние. Не е задължително този, които преживява паническа атака да развие и паническо разстройство. 


Симптоми на паник атака 


  • Тревожност 

Много характерен симптом е силната разтревоженост. Необичайна и обикновено безпричинна за всеки, който ни наблюдава отстрани. Да, за околните често е непонятно как можем да изпаднем в паника от нещо, незначително в техните очи. Но за човека, на когото му се случва, се усеща като приближаващия край на света. 


  • Усещане за нереалност или откъснатост 

По време и най-вече в пика на паник атаката, човек се чувства сякаш не е на мястото си. Обикновено има усещане за нереалност и че е откъснат от ситуацията тук и сега и е в някаква паралелна вселена. Възможно е да останете като приковани в средата на стаята, без да осъзнавате къде се намирате. Гледайки нещата или хората около вас да не асимилирате какво се случва и все едно някой ви е хванал и просто спуснал там, без реално да се чувствате на място. 


  • Натрапчиви мисли 

Натрапчивите мисли са отново породени от неоснователната силна тревожност и притеснения. Може да са по-драматични и дори свързани със страх от смърт, безпомощност, изгубеност, или обреченост. 


  • Задух 

Усещането за учестен пулс и все едно не ни стига въздухът са сигнал, че паник атаката е в пиковата си стойност. 


  • Учестен пулс и сърдечен ритъм 

Когато сте в състояние на паник атака може да имате усещането, че все едно ви грози реална заплаха. Сърцето ви сякаш ще изхвъркне, а умът ви казва "Бий се, или бягай!". Тези, така описани симптоми, много напомнят на инфаркт и човек лесно може да помисли, че получава сърдечен удар. Всъщност симптомите по време на паник атаките нямат животозастрашаващ ефект, нищо, че ги усещаме така интензивни и плашещи. 


  • Изпотяване или втрисане 

Възможно е да ни облеят вълни от студена пот, особено, ако сме на обществено място и се притесняваме дали хората ще забележат паник атаката ни. Това кара тялото ни да трепери, да ни втриса и да ни облива пот от допълнителното притеснение, че някой ни гледа.


  • Болка или стягане в областта на гърдите 

Друг симптом, заради който често паник атаката може да се обърка със настъпващ сърдечен удар е дискомфорта в областта на гърдите. Той се усеща като пристягане и все едно някой ни е стиснал и не можем да си поемем въздух - от страх и силно притеснение все едно сме сковани и забравяме да дишаме. 


  • Болки в корема, гадене или виене на свят 

Възможно е да се усетят болки в корема и гадене - също неразположения, характерни, когато сме под въздействието на стресови фактори. Можем да усещаме прерязваща болка в корема или че ни са гади, вие свят или дори повръща. 


Как се проявяват паническите атаки 


Паническата атака може да продължи от няколко минути до половин час, докато нейните физически и емоционални последици дори до няколко часа. 

Пристъп на паник атака можете да получите по всяко време на деня или дори през нощта, като това се случва изненадващо и без да го очаквате. Може да е единично явление или ситуация, а може и да се случва регулярно. Може да забележите, че определени места, ситуации или дейности изглежда предизвикват паник атака. Обикновено хората, получили повече от една паник атака, започват да изпитват страх, че това ще им се случи ненадейно отново и то на обществено място, което ги стресира допълнително. 


Кое причинява паник атаките и защо възникват? 

Причините за паник атаките може да са много и различни и обикновено са строго индивидуални за всеки човек. За обикновен, страничен човек, често може да е необяснимо и дори странно, че дадена незначителна за него причина може да причини силен стрес и тревожност у вас. 


Продължителен стрес, преумора или бърнаут 


Силният и продължителен стрес, особено на работното място, може да доведе до бърнаут и силно психическо изтощение. В това състояние тялото ни произвежда много кортизол (хормонът на стреса), който ни изтощава, адреналинът ни е висок и постоянно се усещаме като на състезание, от което очакваме просто да си починем през уикенда. Стресът и хроничната умора действат изключително негативно на психическото ни здраве и стабилност и са сред основните причини за поява на тревожност от това, че не успяваме да се справим с всички лични и служебни задължения, които в повечето случаи сами си налагаме. Затова е важно да търсим баланс между работа, задължения и почивка за ума и тялото и да не се оставяме задълго под влияние на стреса.


Критично събитие в живота ни 


Някое критично и драматично събитие в живота ни, което се случва без нашия контрол, или силна стресова ситуация, в която сме попаднали, могат да доведат до отключване на паник атаки и силно безпокойство. Това може да е смърт на близък човек, тежка болест, раздяла или развод и много други, които са индивидуални за всеки човек и могат да се отразят по различен начин на всяка психика. 


Да се тревожим за неща, извън нашия контрол 


Да се тревожим повече от нужното със сигурност не е добре за физическото и психическото ни състояние. Особено за неща, които не зависят от нас и са извън нашия контрол. Неслучайно е казано, че човек трябва да живее в днешния ден, без да се взира в миналото, нито да се тревожи какво ще е бъдещето. 


Генетична обремененост 


Със сигурност генетичната предразположеност към развитие на паник атаки не бива да се пренебрегва. Ако в семейството ви има близък, било с паник атаки или други психични разстройства, то трябва да го вземете предвид. 


Как да овладеем паническите атаки: техники за първа помощ и намаляване на симптомите 


Дълбоки вдишвания и издишвания 


Един от най-лесните за прилагане техники за справяне с паник атаките е когато усетите пристъпа, да опитате доколкото е възможно да забавите дишането си. Обикновено то е учестено и накъсано, пулсът е ускорен и сте в силна тревожност и страх от нещо, което дори може да не успявате ясно да дефинирате. Опитайте се да вдишвате дълбоко и да издишвате на равни интервали, което ще помогне да се нормализира кръвният поток и ще укроти учестения пулс и сърдечен ритъм. 


Излезте навън или отворете прозорец за свеж въздух 


Ако сте вкъщи или в друго затворено пространство, опитайте се да излезете навън. Може да е на терасата или да отворите широко прозорец, за да влезе чист въздух. В пристъп на паник атака, както казахме, човек може да усеща, че сякаш се задушава и че не му достига въздух. Дълбокото вдишване на чист въздух ще вкара свежа доза кислород в тялото ви, ще освежи ума ви и по-бързо ще ви успокои. 


Физическа дейност и спорт


Движението и физическата активност имат изключително благотворно действие върху цялостното ни физическо и психическо състояние, Може да е разходка, каране на колело, работа в градината, танци - нещо, което ни харесва да правим и знаем, че би ни помогнало да се почувстваме по-добре, ако го направим. Всяко физическо усилие би подобрило циркулацията на кръвта и би ни накарало да се концентрираме върху конкретна физическа дейност. Така ще ни извади от кръга на тревожни мисли и панически пристъпи. 


Изключете екраните и социалните мрежи 


Да стоите пред екран, било то телефон и социални мрежи, лаптоп, на който работите, наприемер или да гледате телевизия (особено новини), може да утежни ситуацията и състоянието на паник атаката ви. Да, може да ви разсее за момент, но по-скоро ще ви разтревожи още повече. Когато човек е под влияние на паник атака (по време или след като тъкмо е отминала), той е с изключително лабилна психика и всеки външен стимул - като новинарската емисия по телевизията, свързана с негативни или драматични събития, би могла да предизвика допълнителен стрес, който може да ни върне към мрачните мисли и да ги завърти като спирала в ума ни. 


Cell Power AuqaSource - мигновенна помощ 


Една мерителна лъжичка Cell Power AuqaSource, поставена под езика, където е изобилна кръвоносната мрежа - действа много бързо. Комбинация от Коензим Q10 (повече може да разберете в тази статия) и Органични водорасли АФА, (която е в състава), подпомага нормалната функция на нервната и имунната система, допринася за намаляване на чувството за отпадналост и умора. 


Методът дишане в квадрат 


Методът ,,Дишане в квадрат” се състои от четири лесни стъпки: едно вдишване, едно издишване и две задържания. 

  1. Вдишайте дълбоко през носа, докато броите на ум до четири. 

  2. Задръжте дъха си, докато броите на ум до четири. 

  3. Издишайте, ако е възможно през носа, докато броите на ум до четири

  4. Задръжте се без въздух, докато броите на ум до четири. 

Целта на това дихателно упражнение е да нормализира дишането и да фокусира ума върху броенето, за да се излезе от паническото състояние. 


Препоръки за превенция срещу паник атаки


Променете някои навици в ежедневието си 


Може да ви е трудно да повярвате, че има връзка, но замислете се, че ако сме в добро физическо здраве и полагаме грижи за тонуса, формата и физическото си благополучие, то това със сигурност ще повлияе на психическото ни състояние и самочувствие. 


Изключително благотворен ефект за редуциране честотата и интензитета на паник атаките в дългосрочен аспект би било да помислим за по-добро хидратиране на тялото си, повече начини за релаксация, спазване на здравословна, балансирана диета, прием на определени Хранителни добавки, Бахови есенции и в краен случай медикаменти, които да окажат благоприятен ефект за психическото ни спокойствие и да успокоят натрупаното напрежение, както и свеждане до минимум, а още по-добре и напълно спиране на приема на на алкохол, кофеинови напитки и цигари. Това значително би намалило тревожността ни, която се превръща в лесна основа за преминаване към паник атака. 


Излизайте по-често навън, пътувайте


Използвайте свободното си време за разходки, намерете мястото, което ви зарежда и откъсва от ежедневието. Тоест намерете си кътчето, на което ви е приятно да отивате и да презареждате батериите си. 


Помислете кое предизвиква паник атаките и се борете срещу него

 

Ако знаете причината за даден проблем, ще можете много по-лесно да се справите с него. Вероятно ще ви е трудно да се справите сами, но с помощта на специалист, разговори с близки приятели, преминали през подобни проблеми, може да достигнете до първопричината за това силно и повтарящо се чувство за безпокойство и загуба на контрол и най-вече как да го избягвате и преодолеете. 


Заключение 


Паническите атаки са нещо, което трудно може да се обясни. Често причините за тях се коренят по-дълбоко и са резултат от фактори, като личен характер и психика, начин и стил на живот, работа и възприятие за света, драматични случки в живота ни, независещи от нас, генетика и т.н. 


Важно е да се опитаме да се вгледаме дълбоко в себе си да си помогнем да преодолеем тревожността. Хубаво е да се научим да разпознаваме симптомите на паник атаките, а за справянето с тях има различни стратегии, които можем да опитаме. Най-важно е да вярвате, че сте достатъчно силни и може да преминете през този период, да не се страхувате да потърсите помощ (терапевт или лекар) и подкрепа, ако усещате, че имате нужда и не може да се справите сами. Важно е и да прилагате тактики, които да облекчат симптомите на паник атаката.


Не забравяйте, че не сте сами в това и като го споделите, не само ще ви олекне, но ще намерите сила и подкрепа да потърсите адекватни начини за справяне и овладяване на състоянието на паник атаки.


 
 
 

Comments


bottom of page