Как да направим здравословно прочистване на дебелото черво: ефективни методи и ползи
- Яна Петрова
- Apr 15
- 11 min read

Здравето на дебелото черво е в пряка връзка със силата на имунитета, правилното функциониране на други органи и системи и цялостното добро състояние на човешкия организъм. Днешната статия има за цел да постави на фокус важната роля на дебелото черво и различни начини, за да се пречисти здравословно. Статията има информативен характер и всички рецепти за прочистване на дебелото черво и премахване на токсините следва да се прилагат с внимание и след консултиране със специалист, който правилно да прецени текущото индивидуално състояние на всеки организъм.
Съдържание:
Прочистване на дебелото черво: какво представлява?
Прочистването на дебелото черво е част от цялостния процес по детоксикация и прочистване на организма от вредните токсини. Те се натрупват в тялото и най-вече в черния дроб в резултат на комбинация от фактори като прием на нездравословни храни и напитки, навици като тютюнопушене, пиене на алкохол, липса на движение, както и вредни въздействия от околната среда като замърсяване и вредни UV лъчи.
Прочистването на дебелото черво може да включва различни диети, режими и терапии за премахване на токсините от тялото, отслабване чрез гладуване, соколечение, чайове и други. Може и да е комбинация от няколко техники, като:
Постене (или фаст, фастинг от англ. fasting - въздържане от храна за определен период от време);
Пиене само на плодови или зеленчукови сокове (соколечение);
Прием само на определени храни (например алкална диета);
Използване на хранителни добавки за пречистване на организма и храносмилателната система: като програма Ремув на AquaSource;
Използване на билки и чайове;
Прочистване на дебелото черво (долната част на чревния тракт) с помощта на слабителни (лаксативи), клизма, иригация или хидротерапия на дебелото черво (наричана още "колониална иригация" или "колонистика").
Какви са ползите от прочистване на дебелото черво
Въпреки че липсват много научни доказателства и достатъчно потвърдени изследвания за ползите от прочистването на дебелото черво, навременното изхвърляне на отпадъците след храносмилането, за да не се задържат токсините в тялото, може да има следните положителни ефекти за организма.
Подобрена перисталтика и състояние на храносмилателния тракт
Подобреното движение на червата допринася за изхождането по естествен път и по този начин се подобрява и цялостното състояние на стомашно-чревния тракт. Като стимулира освобождаването на отпадъците и водата от организма, прочистването на дебелото черво може да осигури облекчение на неприятни състояния като подуване на корема, газове, чревен дискомфорт, запек и други стомашни неразположения.
По-здрав и силен имунитет
Здравето на червата е в основата на добрия имунитет. Нередовното изхождане води до задържане на отпадъци и токсини. Натрупването им забавя храносмилането и води до по-лошо усвояване на ключови хранителни вещества. В дългосрочен план, това влияе негативно върху състоянието на имунитета. Затова помагайки да се освободи тялото от токсините, прочистването на дебелото черво укрепва имунната система. С по-доброто си имунно състояние и защита, човек се противопоставя по-ефективно на потенциални болести и неразположения.
Повишени енергийни нива и по-добро настроение
Почистване на дебелото черво с различни техники води до цялостна детоксикация на тялото. Това освобождаване от вредни за тялото вещества, води до усещане за повече енергия. Когато тялото вече не трябва да изразходва енергия, за да се освободи от отпадъците, енергията се насочва към други органи и системи, където е необходима за извършване на ежедневните дейности.
Освен това, когато човек няма стомашни неразположения като подуване, тежест, запек и газове, се подобрява настроението и цялостното физическо и психическо благосъстояние на организма.
Редуциране на теглото и подобрено усвояване на хранителни вещества
Прочистването на дебелото черво улеснява храносмилателния процес, освобождава организма от отпадъците и засилва метаболитните процеси. Здравият и по-бърз метаболизъм може да съдейства за намаляване на излишното тегло.
Приетите вода, витамини и хранителни вещества се абсорбират в кръвния поток, когато дебелото черво не е претоварено от отпадъци. Така тялото може да усвоява по-ефективно основните микроелементи от новоприетата храна и течности.
По-здрав и сияен вид на кожата
Когато човек пречиства дебелото си черво и черен дроб от натрупани отпадъци, това може да се отрази положително срещу различни видове възпаления и съответно да окаже положително въздействие и върху кожата. Цялостното подобрено здраве, добър имунитет и тонус, се отразяват и върху състоянието на кожата, която става по-здрава, чиста и сияйна на външен вид.
Детокс на дебелото черво: потенциални рискове и негативни ефекти
В идеалния случай дебелото черво не се нуждае от външна намеса и помощ, за да се поддържа в здравословно състояние. Редовното изхождане премахва навреме хранителните отпадъци от приетата и преработена храна и не позволява на токсините от нея да се натрупват и задържат в тялото. Редовното ходене по голяма нужда помага и за здравословен баланс на чревните бактерии.
Чревните бактерии са важни, за да има човек здрави черва, добро състояние на храносмилателния тракт, както и много други човешки системи, като например имунната. "Вторият мозък", както популярно се наричат червата, и по точно чревният микробиом (добрите бактерии), помагат за цялостна защита на тялото от инфекции с вредни бактерии. Чревният микробиом може също така да помогне за предпазване от рак на дебелото черво.
Прочистване на дебелото черво: потенциални рискове и негативни странични ефекти
Използването на различни средства за пречистването на дебелото черво от токсини като плодови или зеленчукови сокове, чайове със слабителен ефект, лаксативи, методи като клизма, иригация или хидротерапия и др. могат да крият рискове, особено, ако не са обсъдени предварително с лекар.
Хората с анамнеза за стомашно-чревни заболявания, операции на дебелото черво, хемороиди, бъбречни и сърдечни заболявания са по-податливи на по-сериозни странични ефекти от прочистването на дебелото черво.
Например, някои билки за прочистване на дебелото черво могат да възпрепятстват или да повлияят на действието на определени лекарства или организмът да привикне към тях и ефектът им да стане нулев. Прекомерната употреба на лаксативи може да намали способността на организма да придвижва изпражненията и може да доведе до хроничен запек или до електролитен дисбаланс.
Страничните ефекти или усложнения могат да включват още:
Премахване на полезните бактерии от чревната флора
Прочистването на дебелото черво може да промени чревния микробиом, защото изчиства и добрите бактерии, които поддържат баланса и са отговорни за здравето, добрия имунитет и цялостната защита от вредни бактерии и инфекции.
Нарушен баланс на електролитите
Възможни инфекции и възпаление на дебелото черво: в зависимост от вида на използваната течност е възможно да се получат изгаряния и възпаления на стената на ректума (при иригация в домашни условия);
Негативен ефект върху зъбния емайл: ако се прекалява с приема на плодови сокове, захарта и киселинността от цитрусовите сокове може да навреди на емайла на зъбите.
Ако се появи някой от тези симптоми, следва човек да се консултира с лекар, за да не настъпят по-сериозни усложнения.
Методи и средства за пречистване на дебелото черво
Правилна и добра хидратация
Най-лесният начин за пречистване на дебелото черво си остава на първо място правилната хидратация. Водата прави изпражненията по-меки и помага за по-бързото им и лесно преминава през дебелото черво. Когато човек се дехидратира, изхожданията са по-малко, тъй като организмът се опитва да задържи водата, тъй като не се поема друга. Така водата от червата се абсорбира обратно, за да се задържи, в резултат на което изпражненията стават сухи, твърди и трудни за преминаване през дебелото черво. Това причинява подуване на корема и запек.
Ежедневните нужди от хидратация на всеки човек са различни според редица фактори като възраст, пол, индивидуални нуждии и т.н., но е жизненоважно да се пие много вода през деня и да не се допуска обезводняване, особено при децата. Други напитки като чай също допринасят за дневния препоръчителен прием, но чистата вода е най-добрият източник за хидратация.
Прочистване на червата с храни, богати на фибри и устойчиво нишесте

Фибри
Фибрите са изключително важни за поддържане на чревните бактерии и храносмилателния тракт и следва да са сред основните макронутриенти във всяка здравословна диета. Фибрите се съдържат в цели растителни храни като плодове, зеленчуци (които не са изцедени на сокове), зърнени храни, ядки, семена и др.
Целулозата и фибрите от растенията помагат за добра перисталтика, регулират запека и стимулират производството на полезните бактерии в червата.
Устойчиво нишесте
Устойчивите нишестета са подобни на фибрите. Те също се съдържат в растителни храни като картофи, сладки картофи, бял ориз, кафяв ориз, бобови растения, зелени банани и зърнени храни. Тези храни стимулират чревната микрофлора и включването им в диетата, подобно на фибрите, може да бъде чудесно за прочистване на дебелото черво.
Да пречистим своето дебело черво с помощта на плодови и зеленчукови сокове
Плодови и зеленчукови сокове и смутита
Суровите плодови и зеленчукови сокове съдържат много полезни вещества, които да подпомогнат прочистването на дебелото черво. Това са фибри и захари, като фруктоза и сорбитол, които имат лаксативно (разхлабващо) действие.
Ако се използват сокове за пречистване на дебелото черво и детоксикация на организма и черния дроб, най-ефективно действие имат тези от:
ябълка, включително кората;
сини сливи;
круша;
банан;
киви;
грозде.
Да се предприема пречистване само със сокове, обаче крие някои рискове и не е препоръчително да се прави, без да е консултирано със здравен специалист. По-добре е да се консумират плодови и зеленчукови сокове под формата на смутита или фрешове, защото така се запазват фибрите и повече хранителни вещества, които иначе се изхвърлят с кората и пулпата на плода.
Топла вода с лимонов сок или с ябълков оцет
Лимоновата детоксикираща напитка е популярен и лесен за приготвяне енергиен коктейл. В чаша хладка вода се изцежда половин лимон и по желание може да се добави и лъжичка мед. Богатото съдържание на витамин C и комбинацията от топла вода с мед помагат за ускоряване на метаболизма и по-бързото изчистване на токсините в организма. Приема се сутрин на гладно.
Подобна напитка за пречистване може да се направи и с домашен или био ябълков оцет. Специалната бактерия в оцета, отговорна за ферментирането му, оказва положителен ефект върху храносмилането и перисталтиката, а киселинността изчиства токсините. Отново в чаша хладка вода се добавят 1-2 с.л. ябълков оцет и по желание 1-2 ч.л. мед. Отново се препоръчва да се приема сутрин на гладно.
Натурални средства за прочистване: билкови чайове, алое, подправки
Слабителни билки за чайове като псилиум хуск (фибри), алое вера, сена, бряст могат да помогнат при запек и за изчистване на дебелото черво. Следва обаче да се приемат умерено и след консултиране със здравен специалист.
Други билки или подправки като куркума, джинджифил, канела, чесън и лют червен пипер съдържат антимикробни фитохимикали. Те потискат лошите бактерии в червата и поради тази причина се включват в много прочистващи процедури, но отново следва да се използват внимателно.
Популярна комбинация от горните натурални съставки може да се използва за приготвяне на т.нар. напитка "златно мляко" с куркума, джинджифил и канела като основни съставки. Това е приятна напитка, заредена с антиоксиданти, която може да осигури редица ползи за здравето, включително по-добро храносмилане и здраве за дебелото черво, по-здрави кости и сърдечно-съдова система.
Рецепта за приготвяне на една порция златно мляко (около 1 чаена чаша):
Необходими продукти:
1/2 чаша (120 мл) неподсладено мляко по избор;1 ч.л. куркума;1 малко парче настърган пресен джинджифил или 1/2 ч.л. джинджифил на прах;1/2 ч.л. канела на прах;1 щипка смлян черен пипер;1 ч.л. мед или кленов сироп (по желание);
Начин на приготвяне:
Всички съставки без канелата се сместват в малка тенджера или съд и се оставят на котлона да заврат. След това температурата се намалява и се оставя да къкри за около 10 минути. Прецежда се през фина цедка и накрая се поръсва отгоре с канела.
Златното мляко може да се приготви предварително и да се съхранява в хладилник до пет дни като се затопля преди консумация.
Как да поддържаме здравето на дебелото черво
При проблеми с храносмилането, например запек, подуване на корема, газове, хранене предимно с преработени храни, липса на движение, недостатъчен прием на вода, нисък имунитет, чести инфекции и недобро цялостно здравословно състояние, препоръките са да се обърне специално внимание на състоянието на чревната система и най-вече здравето на дебелото черво.
Прием на много вода
Достатъчният прием на вода е необходим, за да се поддържа движението на храната през храносмилателната система. В зависимост от теглото и нивото на активност, препоръчителният прием на вода варира, но обикновено е между 1,5 - 2,5 литра дневно. Важно е да се приема предимно чиста вода, а да не се компенсира с прием на сокове, газирани и кофеинови напитки. Препоръката е да се пие вода преди да се усети жажда, а едни от най-явните признаци за обезводняване и дехидратация са по-тъмният цвят на урината, сухата кожа и изпръхнали устни, главоболието.
Повече движение и физическа активност
Упражненията, спортът, разходките и като цяло умерената или по-интензивна физическа активност (включително работа в градината), помагат за ускоряване на обмяната на веществата и процеса на храносмилането. По-бързо преработената и изхвърлена като отпаден продукт от тялото храна, означава по-малко време за излагането на евентуални токсини от преработената храна. Упражненията с умерена интензивност съдействат за поддържане и на сърдечно-съдовата система в добро състояние, осигуряват по-добра циркулация на кръвта и оросяване на всички крайници, включително мозъка.
Плодове, зеленчуци и богата на фибри храна

Изборът на растителна храна с много зеленчуци, пълнозърнести храни, плодове, ядки, семена и бобови растения е в голям плюс за това да се осигури необходимото количество фибри. Разтворимите фибри (намират се в трици, някои плодове и зеленчуци, овесени ядки) и неразтворимите фибри (от зърнени храни и пълнозърнести продукти) могат да помогнат за предотвратяване на редица стомашно-чревни проблеми, включително запек.
Освен доброто количество фибри, тялото и дебелото черво имат нужда и от по-трудно разградимите устойчиви нишестета (сложни въглехидрати). Това са въглехидрати, които не се усвояват в тънките черва, но ферментират в дебелото черво и по този начин подхранват добрите чревни бактерии. Тези храни са познати още като пребиотици:
Бобови храни: бял боб, грах, леща, нахут;
Пълнозърнести храни: овес, ечемик, лимец, ръж, киноа, кафяв ориз;
Сурови ядки и семена: ленено семе, кашу, лешници, бадеми.
Лененото семе е богат източник на омега-3 мастни киселини и набавя на организма голямо количество фибри, които помагат за прочистване на червата. Добре е лененото семе да се приема смляно, тъй като иначе не може да се обработи и храносмилателния тракт. Може да се добавя към смутита, овесени каши, кисело мляко и други.
Повече храни, богати на пробиотици
Пробиотиците са най-общо "ферментирали" храни, в които има полезни бактерии и дрожди. Тези храни са изключително полезни за поддържане на здравословен баланс на чревния микробиом. Най-богатите на пробиотици храни включват:
Кисело мляко и кефир;
Извара;
Кисело зеле и туршии;
Кимчи;
Мисо.
В помощ за набавянето на така ценните пробиотици са и хранителните добавки. Най-полезната от тях е Бифидус. Повече за ползите от приема му, може да разберете в тази статия: Какво не знаем за пробиотик Бифидус комплекс на АкваСорс: състав, ползи и приложение
Поддържане на здравословно тегло и избягване на преработена храна
Количеството мазнини в тялото са от основно значение за поддържане на здравето на всички органи и системи. По-високият процент телесни мазнини излага на по-висок риск от развитие на проблеми с дебелото черво, потенциална възможност за развитие на рак на дебелото черво, проблеми със сърдечно-съдовата система и други.
За целта е важно да се ограничат максимално вредните навици, водещи до повишаване на теглото и натрупване на мазнини, включително около вътрешните органи. Тези вредни навици включват тютюнопушене, прием на алкохол, преработени храни, богати на консерванти и вредни добавки, като преработените меса, колбаси, пържени храни, храни и напитки, богати на захари.
Достатъчно сън и по-малко стрес
Оптималното количество сън за всеки човек варира, но най-общата препоръка е между 7-8 часа. Важно е сънят да е спокоен и качествен, а не да се отчита само времето, прекарано в леглото, особено, ако е с устройство в ръка. Добрият сън помага на цялото тяло и всички системи да си починат, на храната, поета на вечеря да се обработи, на мозъка и когнитивните дейности да се успокоят и да си починат и така да се намали и количеството натрупан в ежедневието стрес.
Факторът стрес често довежда много хора до т.нар. "емоционално хранене", което обикновено е неконтролируем прием на вредни преработени, често богати на много захар храни. Това се наблюдава особено вечер, когато човек "изпуска напрежението" от тежкия работен или напрегнат ден и неусетно се приема повече храна от необходимата, натоварва се храносмилателния тракт (особено преди лягане) и тялото се бори да преработи вредна храна, приета в големи количества.
Редовни профилактични прегледи
Реводната профилактика е ключът към поддържането на добро здраве, освен грижите, които всеки сам полага, за да поддържа доброто си физическо и психическо здраве. По данни на Евростат от 2021, България е сред страните в Източна Европа на челни позиции по смъртност от рак на дебелото черво. Това се дължи основно на това, че страната изостава значително по профилактика и превенция на населението. За сравнение, само един от десет българи на възраст между 50 и 74 години преминава на профилактичен преглед за това опасно заболяване, докато в страните от Западна Европа, като например Германия, 80% от хората в същата възрастова група редовно се проверяват за рак на дебелото черво.
Препоръката е профилактичните прегледи за рак на дебелото черво да започнат от 45-годишна възраст или по-рано, по преценка на лекар или ако човек има фамилна обремененост или предпоставки за развитие на заболяването.
Заключение
Има много техники за здравословна детоксикация и изчистване на организма от токсини, натрупани вследствие на начина на живот и вредни навици, контакт с вредни фактори от околната среда и други. Да се осигури здраве на дебелото черво с помощта на различни начини за прочистване може да доведе до много положителни ефекти за целия организъм, но същевременно може да крие и рискове.
Здравословните методи за прочистване на натрупаните токсини в дебелото черво включват промени в диетата и ежедневните навици. Най-ефективно действие имат включването на повече плодове и зеленчуци, богати на фибри, добрата хидратация, физическа активност, достатъчно количество сън и други. Важно е обаче човек да не предприема радикални действия и да се стреми най-вече към балансирано хранене и здравословен начин на живот, а всички техники и процедури за прочистване на червата да са предварително консултирани с лекар, за да се прецени дали са подходящи за конкретния индивидуален случай.
Comments