Добрата хидратация - ключ за оптималното здраве и красота
- Яна Петрова
- Dec 15, 2024
- 9 min read
Updated: Feb 21

Водата е живот. Пиенето на достатъчно вода всеки ден е от решаващо значение за човешкото здраве по ред причини: спомага за регулиране на телесната температура, за поддържане на ставите смазани, за предотвратяване на инфекции, за доставяне на хранителни вещества на клетките и за поддържане на правилното функциониране на органите. Добрата хидратация подобрява качеството на съня, познавателните способности и настроението.
Водата съставлява около 60% от теглото на тялото. Човек може да оцелее без храна в продължение на седмици, но дехидратацията може да има фатални последици за много по-кратко време - в рамките на дни или дори часове, в зависимост от температурата на околната среда и цялостното състояние на организма.
В днешната статия ще се обърне вниманиe на важни въпроси като:
Какво представлява обезводняването?
Защо е важна постоянната хидратация на тялото, независимо от сезона?
Какви са най-честите причини за дехидратиране на организма и съвети как да се избегне?
Кои са най-големите ползи от приема на вода и достатъчно течности?
Съдържание:
Защо е важна ежедневната хидратация през всички сезони
Течностите (вода или неподсладен чай) са важни за функционирането на всички системи и органи. Независимо от сезона, водата е напитка, без която тялото не би могло да функционира, затова трябва да се приема необходимото количество и да се полагат нужните грижи човек да не се дехидратира.
Особености и грижи през студения есенен и зимен сезон
Когато времето е студено, може да не се чувства такава жажда, но зимата (тук се има предвид и есенния сезон), сухият въздух в отопляемите помещения и ниската влажност могат да доведат до дехидратация. Дори в студеното време човек може да се дехидратира само, защото забравя, че трябва да се приемат достатъчно течности и тялото си има постоянни нужди, независимо от сезона.
Обезводняването в студено време може да доведе до умора, мускулни крампи, главоболие, световъртеж и да отслаби имунна система. Студеният вятър навън, сухият въздух в стаите, заради изкуственото отопление в дома, както и по-горещите душове са истински врагове на хидратацията.
Грижата за кожата трябва да е с особено внимание през студените месеци, защото кожата не само трябва да се хидратира, но и тази хидратация да се задържи възможно най-дълго. Важно е да се избират хидратиращи продукти, които са богати на хиалуронова киселина и глицерин, които имат способността дълбоко да овлажняват и да задържат влагата. Те усилват защитната сила и са бариера, която кожата има срещу външни негативни фактори.
Грижи през топлите пролетни и летни месеци
През пролетта и лятото,за да бъдем добре хидратирани, приемът на течности и рутинната грижа за кожата се променят поради високите температури. Нужно е да се подбира козметика, която е дълбоко хидратираща и осигурява оптималната влага за всеки тип кожа в горещите месеци. Да се сведе до минимум времето прекарано на открито в най-горещите часове от деня, особено по време на ваканция, когато човек има склонност да пропуска грижите за тялото си и да се наслаждава максимално на слънцето, пясъка и морето. Използване на правилна слънцезащитна козметика, активност на сенчести места, прием на повече вода или топъл/хладък чай би могло да ви спаси от дехидратация. Приемът на много студени/ледени напитки, сладки или газирани е много вреден. Най-добре се отразява вода на стайна температура, дори през горещите летни месеци.
Признаци на дехидратация
Дехидратация означава, че от клетките на тялото ви изтича повече вода, отколкото влиза в тях. И когато това се случи, се губи не само вода. Заедно с водата се губят и малки количества електролити, важни за клетъчната функция и енергия, като натрий и калий.
През целия ден постоянно се губят вода и електролити чрез дишането, потта и урината, така че дори леката дехидратация може да ви изтощи и да засегне много от ежедневните функции на тялото ви.
При децата е особено важно да се следи за добрата хидратация, особенно при малките, защото те не могат да определят чувството за жажда. Трябва да се следи за следните признаци на дехидратиране:
по-голяма раздразнителност или летаргия, успиване;
повече от три часа не сте сменяли памперс и той е сух;
сухота в устата и по езика;
очите и бузите изглеждат леко хлътнали.
При възрастните признаците на дехидратация са малко по-различни и включват:
жажда: усетите ли жажда, това означава, че вече сте във фазата на дехидратация
чувство на умора, главоболие;
по-рядко уриниране и по-тъмен цвят на урината - колкотото по-тъмна е, толкова по-дехидратирани сте.
Нуждата от уриниране през целия ден и светлият цвят на урината са добър признак, че сте добре хидратирани и приемате оптимално и достатъчно количество вода през деня.
Вреди от приема на малко количество течности
Приемът на недостатъчно количество течности може да доведе до следните неразположения:
Запек:
За да поддържа храносмилателната система в движение и благодарение на перисталтиката смляната храна да се придвижва, дебелото черво извлича водата от изпражненията, което причинява запек;
Тъмна урина и предпоставки за образуване на камъни в бъбреците:
Най-сигурният сигнал за прием на малко течности е тъмният цвят на урината. Особено сутрин след ставане от сън това може да е ясен показател, че тялото се обезводнява. Продължителната дехидратация може да доведе до кристализиране на солите и минералите в урината, което може да стане потенциална причина за образуване на камъни в бъбреците;
Чувство на умора и отпадналост:
Намалената хидратация води до умора, намалена физическа издръжливост и мускулни крампи. Може да се усети дори премаляване и не случайно, когато на някой му стане лошо и му "причернее", обикновено се полива с вода и му се дава да пийне вода. Освен това липсата на течности може да доведе и до умствена или физическа умора. Въздействието върху мозъчната функция включва затруднения в концентрацията, което особено при децата може погрешно да се изтълкува като апатия, умора, нужда от сън, а всъщност детето просто може да има нужда да пие повече вода;
Усещане за глад и натрупване на излишни килограми:
Често сигналът за жажда се бърка с чувството за глад. Посягайки към храна в такива моменти, води до качване на излишни килограми. Добре е човек да изпие чаша вода и след известно време ще разбере дали всъшност е гладен или по-скоро е бил жаден;
Уморен и несвеж вид на кожата:
Водата е като живителна течност за цялото тяло - тя помага да се поддържа нормалната хомеостаза, клетките да са здрави и да се регулира движението на кислород по кръвта. При недостиг на вода, тялото започва да я изсмуква от клетките, което води до свиването им. Кожата (особено на лицето) видимо изглежда повяхнала, с уморен вид и бледа. Заниженият прием на вода предразполага и до повишен риск/уязвимост към кожни заболявания, защото кожната бариера, която ни предпазва е намалена.
Изпръхване на устните, изсъхване на устата, суха кожа на ръцете:
Дехидратирането може да доведе и до по-груба и изпръхнала кожа както на ръцете, така и на устните. Ако устните се усещат сухи, а в устата няма достатъчно слюнка (като "залепнала" е), то това е тревожен знак за силно обезводняване.
Основни причини за дехидратация
Най-честите причини за обезводняване на организма могат да бъдат свързани с недостатъчния прием на течности и съдържащи вода храни, но тук влизат и някои физически неразположения и болести.
Недостатъчен прием на течности през деня: вода, чай, прясно изцедени сокове, фрешове. Честият прием на малки количества вода или неподсладен чай ще запази организма хидратиран. Прясно изцедени сокове и фрешове от сезонни плодове или зеленчуци са прекрасна храна за тялото;
В менюто липсват или са недостатъчно супите и салатите: зеленолистни зеленчуци (маруля, айсберг), краставици, сезонни плодове като диня, малини, т.н., както и супите са много полезни и е важно да присъстват в менюто;
Временни неразположения като разстройство, диария, или повръщане могат да изострят симптомите на дехидратация;
Висока температура и обилно потене също водят до обезводняване: важно е когато човек има висока температура да се приемат много течности, дори и насила, защото е особено опасно при децата да настъпи дехидратация. При дамите в периода на менопаузата, когато има периоди с обилно нощно потене и горещи вълни, също е много важно да се приемат достатъчно течности и да не се допуска допълнително дехидратиране;
Диабет: диабетът като заболяване води до дехидратация, затова е важно болните да приемат достатъчно количество вода;
При висока физическа активност, спортуване или работа на открито слънчево и горещо място, хората се потят обилно, затова трябва да се увеличи приемът на вода и да се внимава човек да не се обезводни, защото в такъв момент с обилно потене се загубва не само вода от тялото, но и електролити и минерали, които после трябва да се набавят обратно, за да се възвърне балансът;
Прием на алкохолни напитки: алкохолът може да потисне действието на хормона за регулиране на течностите, който сигнализира на бъбреците да намалят уринирането и да абсорбират водата обратно в тялото. Това означава, че приемът на няколко чаши алкохол може да увеличи риска от дехидратация, особено ако са приети на празен стомах, затова не е препоръчително да се приема алкохол на гладно. Добре е да се пие вода, докато се пият алкохолни напитки.
Какъв е оптималният прием на вода според пола и възрастта
Водата съставлява около 60% от телесното тегло на възрастен човек. Обикновено човек приема течности, когато почувства жажда, а това вече е сигнал, че в организма има недостиг на вода. Затова е важно да се приемат течности на сравнително равни интервали през деня или да се пие вода преди всъщност да се усети жаждата.
Една от най-известните "рецепти" за дневен прием на вода е 8 чаши, но това може да не е подходящо за всеки човек и е много относително понятие. Количеството вода варира в зависимост от редица фактори като здравословно и физическо състояние, пол, години, спортна активност и т.н. Всеки може сам да пресметне нужното му количество вода за деня като през студените месеци се приема минимум 30лм вода на всеки килограм телесно тегло, а през горещите по 40мл. Пример: човек с тегло 70кг трябва да приема минимум 2.100мл вода (70кг × 30мл = 2.100мл).
Хидратация на кожата
Добрата хидратация е ключова, както за доброто физическо и психическо здраве, така и за кожата. Правилно подбран хидратиращ крем в ежедневната рутина, допринася за здрав и сияен вид на кожата. Грижата за кожата трябва да е целогодишна, а не само през лятото, когато се усеща, че човек се поти и тялото губи вода.
Освен правилно подбраната според сезона козметика, е важна и добре балансираната диета с достатъчен ежедневен прием на вода, както и храни с богато водно съдържание: краставици, домати, зеленолистни зеленчуци (спанак, маруля, айсберг), супи, сочни плодове като диня, малини, т.н..
Съвети за хидратиране
Няма само един универсален съвет как човек да се поддържа хидратиран. Най-лесният съвет е "Пийте по 2 литра вода на ден", но дали това е достатъчно или приложимо за всеки човек? В забързаното ежедневие и заседналият начин на живот, доста често забравяме да приемаме вода (особено през студените месеци). Консумацията на неподсладен чай, вода с изцеден лимон или парче краставица са добро средство да разнообразим чистата вода, за да можем да приемаме повече течности. Нерядко се оправдаваме, че водата е блудкава и не желаем да пием чиста обикновена вода и т.н.
Хидратация и за най-малките
Малките деца, не винаги могат да дефинират ясно, че изпитват жажда, затова е нужно да се следи внимателно поведението и нуждите им.
Децата имат по-голяма необходимост от вода в сравнение с възрастните, тъй като техните тела са по-малки и губят вода по-бързо. Това е важно, за да се поддържат правилните им телесни функции, както и детският имунитет. Родителите трябва да осигурят достатъчно течности на децата си, особено по време на физическа активност, в горещо време, когато са навън и са активни, тичат, играят и се потят.
Повече информация за детския имунитет и как да се поддържа здрав и силен, може да откритете в статията Подкрепа за здрав имунитет на вашите деца с Коластра Колактив 3 на AquaSource.
7 ползи от приема на достатъчно течности
Подобряване на физическата издръжливост
Водата увеличава физическата издръжливост, поддържа оптимална работоспособност, баланса и тонуса ни. Тя подпомага правилната функция на мускулите и намалява риска от наранявания и мускулни крампи.
Подобряване на когнитивната функция
Водата има особено значима и ключова роля в поддържането на когнитивната и мисловна функция. Доброто хидратиране подобрява значително концентрацията, паметта и настроението. Дехидратацията може да доведе до умора, отпадналост, повишена раздразнителност и намалена когнитивна функция.
Поддържане на здрава кожа
Хидратацията е от съществено значение за здравата кожа - действа като бариера срещу външни дразнители и патогени и спомага за водния баланс в клетките. Водата подпомага еластичността на кожата, като намалява риска от сухота, лющене, обриви и кожни раздразнения, доставяйки кислород в клетките, благодарение на кръвния поток, така кожата има свеж вид и се предпазва от преждевременно стареене. Пиенето на вода допринася за елиминирането на токсините, поддържа здравословното състояние на кожата, правейки я сияйна и здрава на вид.
Подпомагане загубата на тегло
Приемът на достатъчно количество вода може да подпомогне намаляването на теглото. Водата потиска апетита, подсилва метаболизма и подпомага изгарянето на калории. Много често призива за жажда се бърка с глад. Замяната на всички сладки напитки (Кока-Кола, ,"натурални" сокове, енергийни, газирани и др.) с вода или неподсладен чай, значително намалява дневният калориен прием, което води до загуба на килограми.
Поддържане на здрави стави
Хрущялът, който се намира в ставите и дисковете на гръбначния стълб, съдържа около 80 процента вода. Дългосрочната дехидратация и нисък прием на течности може да намали способността на ставите да поемат тежестта и триенето, което може да доведе до болки в ставите.
За проблеми с костите, стави, различните симптоми и неразположения, които може да донесе остеопорозата за дамите, може да прочетете повече в: Остеопороза: Причини и рискови фактори за развитие на заболяването и как да се предпазим.
Пренос на хранителни вещества и минерали по цялото тяло
Хранителните вещества и минерали се разтварят във вода, което им дава възможност да достигнат до различни части на тялото, до всички органи и системи, където е необходимо да се усвоят.
Поддържане на оптимално кръвно налягане
Дехидратацията може да доведе до сгъстяване на кръвта, което се свързва с понижено кръвно налягане. Затова приемът на достатъчно течности води до оптимално поддържане на кръвното налягане.
Заключение
Правилната ежедневна хидратация е жизненоважна за физическото и психическото здраве. Питейната вода е най-голямото богатство, чийто прием през целия ден е изключително важен, за поддържане нормалната функция на целия организъм. В ролята си на идеален източник на здраве, сила, тонус и средство за изхвърляне на токсините от организма, водата е символ на живота.
Ключово е да се приема оптимално количество вода според възрастта, пола, индивидуалните нужди, сезона, физическото натоварване и средата, в която човек се намира. Въпреки всички тези фактори, важно е да се знае, че правилната хидратация е жизнено необходима за здравето ни и зависи най-вече от нас, от усилията и вниманието, които полагаме за здравето и благосъстоянието си.
Comments