Остеопороза: Причини и рискови фактори за развитие на заболяването и как да се предпазим
- Яна Петрова
- Oct 19, 2024
- 12 min read
Updated: Feb 21

Покрай Световният ден за борба с остеопорозата, 20 октомври, решихме да дадем малко повече светлина около тази болест, колкото позната, толкова и непозната.
Остеопорозата е най-често срещаното незаразно заболяване на костите, което засяга всяка трета жена и всеки пети мъж над 50-годишна възраст, по статистика на Министерството на здравеопазването (МЗ). В световен мащаб, повече от 200 млн. жени страдат от тази болест. Според друго проучване, от всички пациенти, диагностицирани с този проблем, 80% са от нежния пол и сред тях костните фактури са два пъти повече отколкото при мъжете.
Според данни за България: от 2019 г. на Международната фондация по остеопороза:
Броят на страдащите от това заболяване е около 420,000, или 5.6% от общия брой на населението на страната;
Броят на новите фрактури, вследствие на болестта е 56,000, като се очаква те да се увеличат с 8% през 2034;
Икономическата тежест се оценява на 186 млн. евро или 4.2% от общите разходи на здравната ни система (за сравнение те са били 42 млн. евро през 2010);
По-тъжната статистика е, че делът на жените с висок риск от фрактури и които не са получили подходящо или навременно лечение се оценява на 88% (но все пак се отбелязва намаление спрямо 95% през 2010).
Поради голямата си разпространеност и разходи на здравните системи тя е обявена за третото по значимост социално заболяване след сърдечно-съдовите и онкологичните, а в средата на века се очаква да заеме първо място поради увеличената продължителност на живота и застаряването на населението.
В днешни дни остеопорозата се смята за една от 10-те най-сериозни и разпространяващи се болести на XXI век.
В днешната статия ще разберем:
Какво представлява остеопорозата
Остеопороза, от гръцки: osteo – „кост“ и poros – „пора“, или "пореста кост" e прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от разрушаване на колагена в костите, те изтъняват и губят плътността си. Нарушава се равновесието между процесите на изграждане и разграждане на костната тъкан, като превес вече взема разграждането.
Най-общо тя е следствие от намаляването на минералната костна маса. Калцият в костите намалява и те започват да отслабват.
Клиничната последица от остеопорозата са крехки кости и фрактури. Доказано е, че първоначалната фрактура е основен рисков фактор за следваща.
Световната здравна организация (СЗО) определя остеопорозата като:
"Прогресивно системно заболяване на костния скелет, което се характеризира с понижена маса и влошена микроструктура на костта, водещи до повишена чупливост и риск от фрактури”.
Основни причини и рискови фактори за развитие на остеопороза
Разбира се, има определени причини и фактори, сочени като основни за предразположението и риска от остеопороза с напредване на възрастта.
Нека видим малко по-подробно кои са най-важните от тях.
Ролята на пола и възрастта
Както показват и данните по-горе, остеопорозата е болест на костната система, която засяга основно жени и то над 50-годишна възраст. С други думи, възрастта и полът са едни от най-ключовите фактори за развитие на заболяването.
Възраст: с напредването на годините ни, изграждането на нова костна маса изостава като процес за сметка на разграждането й. Процесът по изграждане е особено активен при подрастващите, което е разбираемо и продължава да е така до около 21-годишна възраст. След това започва обратният процес и това постоянно обновяване на костната система и маса се забавя за сметка на по-прогресивното разграждане;
Пол: по ред причини (най-вече хормонални, както ще видим надолу), нежният пол е по-предразположен към развитие на остеопороза, за разлика от силната половина на човечеството.
Как менопаузата влияе на костната система
Менопаузата при дамите, особено преждевременно настъпилата около 40-годишна възраст, е друг съществен фактор за развитие на остеопороза. Това е така, най-вече заради нарушаване на хормоналния баланс и значително спадане на нивото на естрогена, основният женски полов хормон.
Скоростта на обновяването на костите в тялото ни се влияе и контролира от различни хормони, един от които е именно естрогенът. В периода на активната си възраст, дамите имат достатъчни нива на естроген,който се грижи да регулира изграждането на нова и разграждането на старата костна маса. Обаче в периода на менопаузата и със спадането на нивата му, се нарушава и балансът между изграждане и разграждане, като загубата на костно вещество и плътност се увеличават.
Доказано е, че най-засегнати от ниските нива на естрогена са гръбначните прешлени. А какви са последиците от това ще стане ясно по-нататък в статията.
Недостиг на калций и витамин D
Всички помним как още от деца ни повтаряха да ядем мляко и сирене, за да имаме здрави кости и зъби. Именно калцият е в основата на това и недостигът му в човешкото тяло може да допринесе за развитието остеопороза. Ниските нива на този микроелемент допринасят за намаляване на костната плътност, ранна загуба на костна маса и повишен риск от костни счупвания. От друга страна усвояването му в червата ни може да е затруднено поради нарушен хормонален баланс с напредване на възрастта.
Каква е ролята на витамн D в случая? Ами той подпомага усвояването на Ca от организма ни. Много често обаче има причини, които пречат на това да синтезираме витамин D, вследствие на определени кожни дефекти, липса на излагане на слънчева светлина, използване на слънцезащитни продукти.
Някои заболявания и нарушен хормонален баланс
Хормоните влияят изключително върху нашето здраве, а нездравословният начин на живот, който включва постоянно излагане на стрес допринася за по-високи нива на стресовия хормон кортизол. Той за съжаление оказва влияние върху здравината на костите. Освен него, негативно влияние оказват и следните заболявания и хормонални нарушения:
хиперфункция на щитовидната жлеза;
проблеми с надбъбречната жлеза;
нередовен менструален цикъл;
възпаление на червата.
Начин на живот
В тази графа от негативни фактори ще сложим отново напрегнатия ни начин на живот, свързан с много стрес и напрежение, което неминуемо води до високи нива на хормона на стреса - кортизол.
Вредни навици като тютюнопушене и прием на алкохол също оказват изключително негативно влияние по отношение развитието на остеопорозата.
Недостатъчна физическа активност
Няма да се уморим да повтаряме, че движението е здраве. Физическата активност под каквато и да било форма е изключително полезна, а съответно липсата на физически упражнения, движение, разходки и всякакви активности има негативни последици за цялото ни тяло, включително тонус на мускулите и здравина на опорно-двигателния ни апарат.
Прием на медикаменти и спазване на диети
Спазването на прекалено строги диети или хранителни разстройства като булимия и анорексия могат да са фактор за отключване на остеопороза и да ускорят процеса на костна загуба, тъй като водят до дефицит на ценни хранителни вещества, микроелементи и витамини за тялото ни.
От друга страна приемът на някои лекарства също увеличава риска от развитие на остеопороза. Това включва:
прием на кортикостероиди;
прием на много тиреоидни хормони - при лечение на нарушена функция на щитовидната ни жлеза;
хормонални препарати за лечение на такови заболявания като рак на гърдата или простата.
Влияят ли наследствените рискови фактори на костната плътност?
Наследствената обремененост не бива да се подценява. Ако в семейството ни има родител, баба или дядо, страдащи от остеопороза, това също способства за увеличен риск от остеопороза и при нас.
Костна структура и тегло
Костната ни структура, телосложението и теглото ни също са от факторите, които могат да имат роля в това дали сме по-склонни да развием остеопороза. По-слабите и с дребно телосложение хора са към групата на тези, изложени на по-висок риск, тъй като по обективни причини имат по-малко костна маса за разлика от по-едрите хора.
Може би за пръв път приказката, че някоя жена не е пълна, а просто има "едър кокал", ще се окаже полезна в някои отношения. Особено предпазливи следва да са слабите, фини дами с по-тънки китки и глезени, при които костни фрактури и счупвания в тези зони могат да са много по-чести.
Какви са отличителните симптоми на заболяването на костите?
Остеопорозата за съжаление доста трудна за диагностициране и неслучайно е наречена "тихото заболяване", защото за разлика от други остри заболявания, тя се характеризира с почти липсващи явни симптоми. Обикновено се диагностицира чак при първата фрактура или счупване. Все пак има определени симптоми, които могат да ни подскажат за нея - болките в костите са едно от първите неща.
Как да разпознаем ранните симптоми на остеопороза?
Остеопорозата обикновено не е съпроводена от болки и отявлени оплаквания и затова може да остане скрита и незабелязана в продължение на години. За съжаление проявлението на симптоми най-често означава вече напреднало заболяване.
Какви са първичните и ранни симптоми, на които следва да обърнем повече внимание:
постепенно смаляване в ръста: започва да се наблюдава как човек се смалява с няколко сантиметра;
промяна в стойката: много често хората, които страдат от остеопороза, изменят несъзнателно стойката си и започват да се привеждат напред;
задух: поради промяната на позицията на тялото, прешлени на гърба ни може да се притиснат, което да доведе до появата на задух;
по-вероятни и чести костни фрактури: счупване и спукване на кост дори и при по-леки удари, болка в долната част на гърба. Болката в гърба може да се дължи на счупен или присвит прешлен, като болката в този случай е много силна, остра и режеща.
Какви са признаците на по-напреднала остеопороза?
Тук вече говорим за по-сериозни и забележими проблеми като:
видима загуба на височина: намаляване на ръста с повече от 4 см;
фрактури без причина: по-чести костни счупвания или пуквания без ясна причина. Костите, които най-често са засегнати, са лъчевата, шийката на бедрената кост и гръбначният стълб;
изкривяване на гърба (оформяне на гърбица): загубата на костна маса води до т.нар. сплескване на гръбначните прешлени, а това закръгля гръбначния стълб под формата на гърбица, както се вижда и на изображението. Може да се забележат и кожни гънки по гърба с формата на елха.
Типове остеопороза
Различаваме следните типове остеопороза:
Първична остеопороза (тип 1)
Среща се при 95% от пациентите със загуба на костна плътност.
Първичната остеопороза е характерна предимно за жените в периода след менопауза, като обикновено възниква до 10 години след последния менструален цикъл. При това състояние най-податливи са прешлените на гръбнака.
Рискови фактори за остеопороза тип 1:
Генетична обремененост, хормонален дисбаланс, тютюнопушене, прекомерна употреба на кофеинови и алкохолни напитки, занижени нива на калций и фосфор в организма, вредни хранителни навици и липса на двигателна активност и др.
Вторична аостеопороза (Тип 2)
Около 2/3 от пациентите, диагностицирани с остеопороза тип 2, отново са жени и обикновено те развиват болестта след определени заболявания или продължителен прием на конкретни медикаменти. Характерни са проблеми в бедрата и костите, както и внезапни фрактури в по-напреднала възраст - към и след 70 години.
Рискови фактори за вторична остеопороза:
Противовъзпалителни медикаменти за ревматизъм и астма (кортизон), хормонален дисбаланс, хронични заболявания вследствие от диети, проблеми, свързани с дейността на бъбреците, черния дроб и панкреаса.
Как се измерва костната плътност и диагностицира остеопороза
Знаете ли как точно се диагностицира остеопорозата, след като по-нагоре я описахме като неусетно развиващо се и прогресивно състояние, без видими начални признаци? Основен фактор и величина за поставяне на диагнозата остеопороза е костната минерална плътност. В добавка към това се вземат под внимание и други рискови фактори, които описахме, като например възрастта.
Методи за измерване на костна плътност
Съвременните начини за установяване на костна плътност са:
двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия (DEXA);
ултразвуково изследване;
количествена компютърна томография.
На обикновена рентгенова снимка е невъзможно да бъде диагностицирано намаляването на показателя за костната маса, ако то е под 30%.
Най-точен показател за наличието на остеопороза е, пак да споменем - костната минерална плътност. Тя обозначава минералното съдържание на костната субстанция. Костната минерална плътност се определя по специфичен начин - с помощта на ниско дозирано рентгеново облъчване, т. нар. DXA (или DEXA) измерване или двойна енергийна рентгенова абсорбциометрия. Резултатът от изследването се представя с показателя на т.нар. T-стойност или T-score.
Какви резултати са нормални и какво означават те?
Според резултата от измерването на костната минерална плътност, СЗО ни дава още едно определение и класифициране на формите на остеопороза:
Нормална костна минерална плътност: T-score от +2.5SD (стандартно отклонение) до -1.0SD включително;
Остеопения: T-score между –1.0SD и –2.5 SD;
Остеопороза: T-score ≤2.5 SD;
Тежка остеопороза: T-score ≤2.5SD + фрактура.
Т- score - отклонения от стандарта за костна минерална плътност под средната стойност за здрави хора на възраст 30 години.
Профилактика и съвети как да се предпазим от развитието на остеопороза
Част от факторите, способстващи за развитие на остеопорозата са извън нашия контрол. Такива са възрастта, полът и наследствеността. От друга страна фактори и причини, които могат да се повлияят от терапия и лечение са, например хормонален дисбаланс, неправилно хранене, заседнал начин на живот. И понеже винаги сме поддържали тезата, че човек трябва да се грижи за здравето си превантивно и профилактично, вместо да търси помощ, чак като се разболее, то и при остеопорозата профилактиката може да помогне. Ако не да излекува напълно болестта, то да я забави и да облекчи симптомите й.
Нека видим какви са основните препоръки и съвети за предпазване от развитие на остеопороза:
Прием на калций и витамин D
Нуждите на тялото ни от калций могат да се покрият с хранителна диета, както и с допълнителен прием на добавката Остеофорте на АкваСорс. Препоръчителната дневна доза е 1300 мг калций, като това количество може да се достигне, както казахме чрез здравословна диета, съдържаща следните храни:
чаша мляко или парче твърдо сирене = 300 мг;
чаша богата на калций минерална вода = 200 мг.
Калция може да намерим най-много в сиренето (730 мг в 100 гр продукт) и бадемите (240 мг в 100 гр).
Ето и списък на следните храни, богати на Ca:
сухи смокини, яйчен жълтък, хайвер, зрял боб, козе мляко, цветно зеле, краве мляко, хлебни трици (пълнозърнест хляб), леща, грах, целина, алабаш, спанак, ряпа, праз-лук, моркови, сушени сливи, портокали, цвекло, лимон, тиква, риба, ориз, репички, царевица, сусамово семе.
За по-лесно усвояване на калция е препоръчителен прием на ензими.
По отношение на витамин D: обичайно човек си набавя нужната доза от естественото излагане на слънце, но в някои случаи, които вече споменахме това не е достатъчно и е нужно витаминът да се приема допълнително. Например, при хората над 60-годишна възраст се препоръчва приемането на витамин D под формата на добавки, но тъй като витамин D е мастно разтворим е задължително да се приема с Омега-3.
Поддържане на оптимално телесно тегло
Поддържане на оптимално тегло спрямо възрастта, ръста ви и ред други фактори е от ключово значение за предпазването от остеопороза. Твърде слабите хора са потенциално застрашени от повече и по-лесни фрактури. По-пълните пък може да страдат от редица други съпътстващи заболявания, заради наднорменото си тегло като хормонален дисбаланс, например, който видяхме, че също е сред основните виновници за предизвикване и ускоряване на болестта. Затова златната среда е да се стремим към оптимално телесно тегло.
Ролята на диетата и приема на протеини за предотвратяване на остеопорозата
С какво се храним отново е от съществено значение за цялостното ни здраве, както и за предотвратяване на остеопорозата. За усвояване на хранителни вещества, витамини и минерали като калций, витамин С, магнезий, фосфор, калий, цинк и т.н., които са от ключово значение за костната структура е добре да се консумират повече богати на белтъчини храни като мляко, сирене, яйца, риба (най-вече по-мазни риби като сьомга), ядки, пълнозърнести храни, зеленолистни зеленчуци и др.
Физическа активност за поддържане на здрави кости
В статията ни за детския имунитет подчертахме колко е важно да научим децата си от малки, че спортът е здраве, но е важно и ние да им даваме този добър пример. Физическите упражнения се отразяват изключително благотворно срещу загуба на мускулна маса и костно вещество, а хубавото е, че може да правите, каквото решите, стига да е свързано с движение. Особено полезни са силовите упражнения (фитнес), както и плуването. Но имаме още безброй опции като:
Изкачване на стълбите вместо да ползваме асансьора;
Разходки и ходене пеша при малки разстояния, вместо да разчитаме на кола или градски транспорт.
Поставете си цел всеки ден да правите кратка разходка (или някаква друга активност). Може да използвате и фитнес гривна, която освен да показва часа, ще отмерва крачките и пулса ви. Така може да си поставяте дневни и седмични цели относно количеството крачки и изминато разстояние и ще видите колко по-мотивирани ще бъдете да поддържате добро темпо и да не пропускате дневната разходка;
При извършване на ежедневни задачи, като например докато миете зъбите си, съдовете или чакате на опашката за кафе, опитайте да стоите на един крак - така подобрявате кръвообращението, учите се да подобрявате стойката, но и да контролирате равновесието, което би ви било особено полезно за предпазване от случайни спъвания, падания, костни травми и фрактури.
Проследяване нивата на хормона естроген
Следенето нивата на естрогена и другите хормони във вашето тяло е също начин, по който можете да следите дали сте изложени на риск и да вземете необходимите мерки, ако нивата на половите хормони или тези на щитовидната жлеза не са в норма.
Ограничаване на вредни навици
И мъжете и жените увеличават риска от развитие на остеопороза, ако се придържат към вредни навици като тютюнопушене и прием на алкохол. Ограничете вредните навица за сметка на повече движение и спорт, както и здравословно хранене и ще видите, че физическото и психическото ви здраве ще се подобрят значително.
Как остеопорозата влияе на качеството на живот
Остеопорозата влияе изключително негативно върху качеството на живот на много хора в световен мащаб. От чисто визуални промени в тялото като промяна в ръста, прегърбване и оформяне на гърбица, до болки в гърба или по-сериозните - счупвания, фрактури, лежане в болници и обездвижване.
Какви са рисковете от фрактури при пациенти с остеопороза
ограничена подвижност: остеопорозата може значително да ограничи физическото движение, което автоматично означава и повишаване на теглото. Липсата на достатъчно активност натоварва бедрата, ставите и коленете, а напълняването от своя страна предразполага към увеличаване риска от развитие на допълнителни заболявания като диабет или проблеми със сърцето;
болки: болката е един от основните симптоми при наличие на остеопороза. Освен това всяко счупване на кост може да бъде силно болезнено, а фрактурите на гръбначния стълб да доведат до приведена стойка, смаляване на ръста и постоянни неприятни болки в кръста и врата;
хоспитализация: има случаи, когато усложненията са наистина много сериозни и изискват хоспитализация, при която се извършват различни медицински процедури, включително и оперативни, с което се цели подобряване на общото състояние на пациента;
влошаване на психическото здраве: липсата на достатъчно физическа активност може да се окаже причина за появата на депресия и до нейното задълбочаване. Това заедно със страха да не се стигне до костна фрактура влошава много емоционалното състояние на човек.
Заключение
И за финал да обобщим как можем да подобрим качеството на живот, да се предпазим или да забавим остеопорозата?
Грижейки се за здравето си, приемане на качествена и пълноценна храна, следене на здравния ни статус, хормонални нива, телесно тегло, спортуване и ограничаване на вредни навици, биха били наистина чудесен начин да подобрим начина си на живот. Дори да сме предразположени към заболяването, било то наследствено или по други независещи от нас фактори като пол, възраст, менопауза и т.н., то можем значително да облекчим симптомите, да забавим процеса по загуба на костно вещество и от там и развитието на остеопороза.
Комментарии