Летни стомашно - чревни инфекции: какво представляват и полезни съвети как да се предпазим
- Яна Петрова
- Jul 25, 2024
- 9 min read
Updated: Feb 22

Навярно всеки от вас се ужасява при мисълта за стомашно-чревна инфекция, особено през летния сезон, когато всички мислим за почивка, отппуска и пътувания, а често летните вируси и неразположения могат да провалят плановете ни.
Лятото е любим сезон на повечето от нас, но наред с приятните емоции, които носи, често се случва дехидратацията, по-бързото разваляне на храната или контакта с други болни да станат потенциална причина за отпадналост, висока температура, диария, повръщане и други неприятни усещания, познати под общото наименование летни вируси.
В днешната статия ще ви разкажем повече за стомашно-чревните вируси: какво представляват, как да разпознавате признаците и какви превантивни мерки да вземате срещу тях, за да не им позволявате да развалят почивката ви.
Да започваме!
Съдържание:
Какво представляват летните стомашни вируси
Какво представляват летните вируси
Тъй като стомашно-чревните инфекции са особено разпространени в летния сезон, сме свикнали да ги наричаме с обобщения термин летни вируси, като тук включваме не само най-честите проявления диария и повръщане, но и съпътстващите ги обикновено симптоми на гадене, отпадналост, висока температура, болки в корема.
В действителност медицината обозначава тези физичеки неразположения като вирусни инфекции, причинени от три основни вирусни групи: ентеро-, адено- и ротавируси.
Нека разгледаме всяка група в малко повече детайли.
Основни причинители: ентеро-, адено- и ротавируси
Ентеровируси:
Това са най-разпространените групи вируси, които се предават основно по орално-фекален път и се развиват с кратък инкубационен период. Много често засягат очите, носоглътката и червата.
Аденовируси:
Ако сме засеганти от групата на аденовирусите, обикновено ще разпознаем инфекцията по изключително краткия инкубационен период и това, че засягат основно децата.
Ротавируси:
Отличително за тях е съвсем краткия инкубационен период.
Вирусна група: | Как да разпознаете симптомите: | Най-чести причинители: |
ЕНТЕРОВИРУСИ |
| Вирусите са особено активни в и около замърсени водни басейни. |
АДЕНОВИРУСИ |
| Контакт с болни или здрави вирусоносители. |
РОТАВИРУСИ |
| Развалена храна с неясен произход и съставки или лошо качество. |
Стафилокококови бактерии:
Стафилококите са сред другите чести причинители на повръщане и диария, като интересното за тези бактерии е, че те обичайно се намират в организма ни - например в гърлото и носа ни, но лесно могат да се насочат и към стомашно-чревния тракт, където да причнят стафилококова инфекция. Първите признаци могат да се проявят от порядъка на половин час или до 8 часа след прием на заразена с болестотворните бактерии храна.
Кои са най-честите причини за проявата на стомашно-чревните инфекции през лятото
Защо свързваме летните стомашни неразположения като разстройство и повръщане именно с летния сезон?
Нека обърнем повече внимание на всяка от потенциалните прични за поява на т.нар. "летен грип".
Неправилно сготвени и съхранени храни
През лятото е особено важно как приготвяме храната си и как я съхраняваме след това. Високите температури способстват бързото развиване на болестотворни микроорганизми, които водят до бързо разваляне на храната и влошаване на хранителните й качества, затова трябва да сме особено внимателни в приготвянето и съхранението й.
Полезни съвети:
Приготвяне на месни продукти за барбекю на открито
Лятото е сезон за пикници, летуване сред природата, спане на палатки. Ако приготвяте месо на барбекю (жар, огън), убедете се, че купувате прясно месо, което е добре да съхраните и пренесете в хладилна чанта. Не го оставяйте недосготвено, а го изпечете много добре.
Покриване и съхранение на храни, когато сме навън
Не оставяйте непокрита храна за дълго - досадните мухи, които винаги се навъртат наоколо, замърсяват хранителните продукти, върху които кацат постоянно.
Хранене в заведения с лоша хигиена или ниско качество на храните
През летните месеци повечет от нас пътуват със семействата си по време на отпуска. Разбира се, когато сме в друг град, се изкушаваме да се храним навън в заведения, за да опитаме нещо различно, да разнообразим менюто си. Дали ще изберем случаен ресторант на брега на морето, или ще сме с осигурено изхранване в хотела тип "all inclusive", храненето извън дома винаги крие рискове от неприятни последствия.
Какво е важно да знаем:
Избягвайте да се храните в случайно избрани заведения в летните курорти
Не разчитайте на случайността и не сядайте в първото заведение, което видите. Отделете си време да проучите отзиви и ревюта, уверете се, че мястото за хранене има добра репутация, високо ниво на хигиена и съблюдава отлично приготване на храните с качествени съставки.
Не смесвайте много различни храни и не преяждайте
Да, лесно е да се отпуснем и да спрем да броим калориите. Веднъж сме на почивка, казваме си и опитваме всякакви храни от блок-масата в хотела, смесваме тежки храни, често богати на мазнини и въглехудрати, Затрудняваме храносмилателната си система и я претоварваме с чести обилни хранения, което може да доведе до болки в корема, повръщане и други неприятни симптоми.
Къпане в замърсени изкуствени или естествени водни басейни
Разхлаждането в обществените басейни или къпането в замърсени реки, язовири или морски курорти в близост до отпадни води и канализации крие големи рискове. Особено податливи на инфекции са децата, тъй като те трудно могат да контролират престоя си във водата и често неволно поглъщат вода, играейки си в нея.
Съветът ни е да избягвате къпането в реки, язовири и водни басейни със съмнителни нива на хигиена или в близост до замърсени райони и отпадни води. Много по-безопасно би било да посещавате басейни с минерална вода и такива, за които сте уверени, че поддържат добра хигиена, имат пречистване на водата и осигуряват качество и чистота на обслужване.
Контакт с болни
Когато член от семейството ни или близък проятел страда от летен вирус е изключително лесно да се заразим, тъй като всяка вирусна инфекция лесно се предава по въздушно-капков и контактен път.
Нашият съвет:
Изолиране от болните и избягване на места с много хора
Опитайте се да се изолирате максимално от болните, за да избегнете заразяване, защото вирусите се разпространяват лесно. Не използвайте общи прибори и тоалетни принадлежности като кърпи, хавлии, чаршафи.
Нарушена чревна флора
Ако имате проблеми с нарушена чревна флора, раздразнени черва, страдате от различни форми на гастрит, язви, колит и др., то следва да сте много внимателни в избора си на храни, особено през летните месеци, поради причните, които изброихме по-горе.
Когато сме вкъщи и приготваме сами храната си, сами гарантираме за качеството и състава й, но това не важи за всяко заведение за хранене. Не можем да сме сигурни в това каква мазнина е използвана, например, а имайки чревни и стомашни смущения, можем много бързо да ги обострим и влошим, ако подценим избора си на храна.
Високи температури и излагане на силно слънце
Макар и да се проявява по-рядко, трябва да споменем като причина за проява на летни неразположения, свързани с гадене, повръщане и разстройство и продължителното излагане на силно слънце и много високи температури.
Полезни съвети:
Избягвайте излагане на силно слънце в часовете между 11 и 14 ч.;
Използвайте козметика с висок фактор на слънчева защита - препоръчително 30 или 50-ти фактор;
Крийте се под плажния чадър и не се излагайте дълго под силните слънчеви лъчи;
Важно е да приемате много вода, а газираните и подсладените напитки не са препоръчителни.
Какви са симптомите на стомашно-чревните инфекции, познати като летни вируси
Симптоми и признаци
При появата на първите симптоми и признаци на стомашен вирус, следва да вземем бързи мерки, за да си спестим възможни по-сериозни усложнения.
Симптомите обикновено са свързани с обща отпадналост, повишена температура, гадене, болки в стомаха.
Възможни усложнения и превенция
Кои са най-често настъпващите усложнения, причинени от бактериални инфекции и какво е важно да знаем за тях:
Дехидратация
Дехидратацията може да бъде сериозен проблем, особено при децата. Продължителното разстройство и повръщане освен, че изтощават организма ни, водят и до загуба на много вода от тялото ни. За да избегнем обезводняване е важно да приемаме достатъчно вода и напитки, най-вече под формата на чайове или вода с изцеден лимонов сок, което е и чудесно средство против гадене.
Нарушен чревен баланс и микрофлора
Както споменахме, различни проблеми с нарушените ни чревен баланс и микрофлора, могат да се обострят и задълбочат, когато страдаме и от бактериална инфекция, съпроводена от стомашни проблеми и повръщане.
Отслабване на имунитета
Дехидратацията, високата температура, повръщане или разстройство (а често и повече от тези проблеми в комбинация), може да доведе и до отслабване на имунитета. Имайте го предвид особено при децата, чиито организъм е доста по-крехък от този на възрастните и преборването с най-разпространените летни вируси става за сметка на отслбване и изтощаване на имунната система. Нужно е да я подсилим с прием на подходящи витамини, хранителни добавки и разнообразни храни, където основно да присъстват плодовете и зеленчуците.
Поява на алергии и непоносимост към определени храни
В редки случаи страничните ефекти на прекарани инфекции по време на летните почивки, може да включат и проява на алергии или временна непоносимост към опеделени храни.
Полезни съвети за предпазване от летни вируси
Превантивни мерки
Има, разбира се, превантивни мерки, които можем да вземем, за да се предпазим от най-често срещаните стомашно-чревни инфекции или най-малкото поне да избегнем остри симптоми и странични ефекти.
Поддържайте отлична лична хигиена - това включва често и старателно измиване на ръцете (особено важно при малките деца), почистване и поддържане на личните вещи чисти и избягването да се използват чужди тоалетни принадлежности, прибори и др.;
Хранете се здравословно и разнообразно - освен разнообразната и добре сготвена храна, приготвена от качествени продукти, не забравяйте, че плодовете и зеленчуците следва да са много добре измити и с премахната кора (освен, ако не са домашни и имате гаранция, че не са третирани с препарати);

Включете ферментирали храни в менюто си - храните като кисело мляко, кисело зеле (разбира се нетипично за прием през лятото), кефир и др. са мощен пробиотик и особено ценни за превенция и борба срещу неприятните летни инфекции;
Пийте достатъчно количество течности - избягвайте да пиете газирани и кофеинови напитки, както и не пийте ледена вода от хладилника, а отпивайте на малки глътки.
Последващи мерки, по време на вирусна инфекция
За да се справим максимално бързо и да избегнем усложнения е препоръчително да спазваме допълнителни съвети и мерки, които в повечето случаи съвпадат с превантивните, които вече описахме:
Прием на пребиотици;
Прием на пробиотик Бифидус;
Прием на пробиотик Ацидофилус;
Прием на Храносмилателни ензими;
Спазване на здравословен режим на хранене и диета, плюс ограничаване на кофеинови, газирани и подсладени напитки;
Приемайте добавки като пробиотици, пребиотици, ензими - това важи в особена степен, когато имунитетът ни е отслабен или по време на прием на антибиотици и силни медикаменти, които обичайно нарушават чревния ни баланс.
Добър избор са добавките на аквасорс за подсилване на имунитета.
Започнете прием на добавки като пробиотик Бифидус, пробиотик Ацидофилус, пребиотици, храносмилателни ензими поне 2-3 седмици преди началото на вашата ваканция - това важи в особена степен, когато имунитетът ни е отслабен или по време на прием на антибиотици и силни медикаменти, които обичайно нарушават чревния ни баланс. Заложете на хранителни добавки с високо качество и сертификат, каквито имат аквасорс, които може да намерите тук:
Бонус съвети: Бързи и ефективни трикове в домашни условия
Компот от дренки - също ефективен начин в борбата с диарията, като сокът от компота допълнително ще ви хидратира;
Чай от лайка или джоджен - чаят, от която и да е от билките, има успокояващо действие срещу раздразнени черва и стомах. Предимството е, че през лятото може да пиете чая и охладен, а с лекия свеж вкус и аромат, няма да има нужда да го подслаждате;
Сурови бобени зърна - да изпиете няколко сурови бобени зърна може да ви звучи странно, но това е напълно безобиден начин да преборите разстройството, който може да опитате;
Кора от нар - запарка с парче от кората на този екзотичен плод се превръща в приятен на вкус чай и полезно средство за овладяване на силно разстройство;
Оризова вода - сварете малко ориз, без да добавяте към него никакви подправки, дори сол. Оризовата вода има затягащ ефект, а самият ориз е подходяща храна, когато имаме стомашни проблеми и диария;
Естествено ферментирали храни - отново ще изтъкнем полезната роля на естествено ферментиралите храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле и туршии, определени сирена.
Често задавани въпроси
Какво включват т.нар. летни инфекции?
Най-честите проявления на летните инфекции са повръщане, разстройство, стомашни болки, висока температура, отпадналост. Допълнителни оплаквания могат да включват главоболие, хрема, или конюктивит.
Защо най-често страдаме от стомашно-чревни неразположения през лятото?
Лятото е сезонът на високите температури, отпуските и пътуванията. По-често сме изложени на рискови фактори като прием на развалена храна или такава със съмнително качество, къпане в замърсени водни басейни с лоша хигиена, излагане на силно слънце и горещини, недостатъчно пиене на вода и др.
Кой е най-ефикасният метод, за да се предпазим от летни неразположения?
Няма само един изпитан и безотказен начин за предпазване от стомашно-чревни проблеми, който да е същевременно подходящ за възрастни и деца. Но има комбинация от препоръчителни превантивни и последващи мерки, с чиято помощ да се предпазим, ако не напълно, то да ограничим острите проявления и симптоми.
Защо е важно имунната ни система да е здрава и силна?
Бактерии и вируси се разпространяват изключително лесно, но това е особено благоприятно да се случи в сезони с високи температури. От изключителна важност е да поддържаме силна и здрава имунната си система, защото тя е естественият ни щит срещу заразяване. Това важи в още по-пълна степен за малките деца и бременни жени, които са по-податливи на заразяване и следва да са особено внимателни и предпазливи.
Заключение
Вашето здраве и тонус са на първо място не само през лятото, а през цялата година. Да, лятото неслучайно е сезонът на стомашно-чревните инфекции, но с правилно и отговорно отношение към здравето ни, превантивните мерки и навременното разпознаване на обичайните симптоми, определено ще ни помогне в борбата срещу разпространението на вируси и това да позволим да ни причиняват разстройство, гадене и повръщане.
コメント