top of page

Ползи от храносмилателните ензими - пръв помощник по празниците и не само

Updated: Feb 20


Жена, оформила сърце с ръже пред корема си

Храносмилателните ензими са естествена част от храносмилателната система и имат изключително важно значение за правилната  работа на храносмилателния тракт и усвояването на хранителните вещества. Без тях човек не би могъл да разгражда храната, която поема до по-простите съставки, които тялото му може да усвои.


Ензимите са вид протеини, които са като катализатори и ускоряват химичните реакции в тялото, преобразувайки хранителните вещества във такива, които храносмилателният тракт може да абсорбира, за да се усвоят правилно всички нужни съставки.


Храносмилателните ензими са чудесен пръв помощник по време на празници, когато се очакват по-богати и отрупани с храна празнични трапези, но и не само.


Днешната статия ще даде повече информация по въпроси като:

  • Какво представляват храносмилателните ензими?

  • Какви могат да са причините на човек да му липсват определени ензими и да има храносмилателни проблеми?

  • Има ли храни, които са естествени източници на ензими и как най-лесно да се набавят ензими при недостиг?

  • Какви основни ползи за здравето има от храносмилателните ензими?


Съдържание:

Ензимите: същност и видове 


Храносмилателни ензими са вид протеини, които се намират в човешките клетки и присъстват в цялото тяло. Произвеждат се в организма по естествен начин и са от съществено значение за правилното функциониране на храносмилателния тракт и усвояване на важни макронутриенти.


Ензимите са в слюнката (устата е първото място, от което започва разграждането на храната, която човек приема), панкреаса, жлъчния мехур, черния дроб и повърхността на червата. Тоест ензимите са на всички важни и ключови за храносмилането места в човешкото тяло.


Според хранителните вещества, за чието разграждане са отговорни, се различават три вида ензими:

  • Амилаза:  разгражда въглехидратите до захари;

  • Липаза: разгражда мазнините до глицерол и мастни киселини;

  • Протеаза: разгражда протеините до аминокиселини.


Въглехидратите, протеините и мазнините са големи молекули в храната, които са необходими на организма за правилен растеж, възстановяване и метаболизъм. Тези молекули са твърде големи, за да преминат от червата в кръвта, затова храносмилателните ензими ги разграждат до по-малки молекули. След като попаднат в организма, различни ензими използват тези суровини, за да синтезират по-големи молекули.


Амилаза: ензимът, отговорен за разграждане на въглехидратите


Функция: Разгражда въглехидратите (скорбяла) до прости захари като глюкоза, които тялото може да усвои.


Къде се произвежда:

  • Слюнчените жлези (слюнката започва смилането на нишестето в устата);

  • Панкреас (отделя панкреатична амилаза в тънките черва за по-нататъшно разграждане).


Как се разгражда:Скорбяла → Малтоза → Глюкоза.


Липаза: ензимът, който разгражда мазнините


Функция: Разгражда мазнините (липидите) до глицерол и мастни киселини, които се използват за енергия и производството на клетъчни мембрани.


Къде се произвежда:

  • Панкреас (основно място за производство);

  • Стомах (стомашна липаза, макар и по-малко ефективна в сравнение с панкреатичната липаза);

  • Слюнка (лигавична липаза, която има второстепенна роля).


Как се разгражда:Триглицериди → Глицерол + Свободни мастни киселини.


Протеолитичните ензими: отговорни за разграждане на протеините


Функция: Протеолитичните ензими или още познати като протеази, разграждат протеините на по-малки пептиди и аминокиселини, които са от съществено значение за функциите на организма като възстановяване на тъканите и мускулен растеж.


Къде се произвеждат:

  • Стомах (пепсин, активира се в киселинна среда);

  • Панкреас (трипсин и химотрипсин, които се освобождават в тънките черва);

  • Тънки черва (ензими като пептидази за окончателно храносмилане).


Как се разгражда: Протеин → Пептиди → Аминокиселини.


Причини за недостиг на ензими и признаци на ензимен дефицит


Храносмилателните ензими могат да бъдат чувствителни към промените в организма. Някои от тези промени могат да създадат среда, която да затрудни правилната работа на ензимите или да доведе до ензимен дефицит.


Фактори за недостиг на храносмилателни ензими в тялото


  • Здравословни състояния, които оказват негативно влияние върху панкреаса:

Такива състояния могат да намалят броя и ефективността на храносмилателните ензими. Например, муковисцидоза, панкреатит, рак на панкреаса, диабет тип 1 и др. Панкреасът е основен орган за производство на храносмилателни ензими и ако неговото състояние не е добро, това влияе негативно и върху ензимите, които той произвежда.


  • Естествени и химически инхибитори:

Различни химикали, наречени инхибитори, могат да попречат на способността на даден ензим да предизвиква химическа реакция в организма. Инхибиторите могат да се появят по естествен път, а също така могат да бъдат произвеждани като лекарства. Добър пример за това са антибиотиците. Те потискат или пречат на определени ензими да подпомагат разпространението на бактериалните инфекции.


  • Небалансирана диета:

Прием на преработени храни 

Небалансираната диета, преработените или висококалорични храни, пълни с Е-та, оцветители и консерванти, приемът на много алкохол, заседналият начин на живот и недостигът на подходящи хранителни вещества, могат да окажат отрицателно въздействие върху панкреаса, а от там и върху производството на ензими.


Неподходяща комбинация от храни

Друг негативен фактор, свързан с храненето, може да бъде и неправилната комбинация и прием на храни, което да доведе до небалансирано използване на ензимите в тялото. Принципите на комбиниране на храни се появяват за първи път още в аюрведичната медицина на древна Индия. Комбинирането на храни е концепция, основана на идеята, че някои храни се съчетават по-добре, за разлика от други. Вярването е, че неправилното комбиниране на храни, като например, така популярната комбинация пържола с картофи, може да доведе до тежест в корема и затруднено храносмилане.


От една страна тези два типа храни се усвояват с различна скорост от организма, а от друга страна са нужни различни видове ензими за разграждането им. За протеина от пържолата е нужна протеаза, а за нишестето в картофите - амилаза. Съответно тези ензими работят при различни нива на рН (нива на киселинност), затова тялото се затормозява да ги усвои едновременно. Това е и причината след обилна вечеря от месо с картофи на човек да му става "тежко" и да чувства подуване в корема и тежест.


Топлинна обработка на храната и готвене на висока температура

Към причините за недостиг на ензими или влошаването на качествата им следва да се спомене и факторът топлинна обработка. Когато храната се готви при температура над 100 градуса, това унищожава почти всички естествено срещащи се ензими в нея. Въздействието на топлината върху ензимите е значително и може драстично да промени тяхната функционалност.  Затова е важно в менюто да присъстват салати, сурови плодове и зеленчуци, непреминали през висока термична обработка, защото така в тях се запазва максимално количество полезни съставки и ензими.


  • Излагане на вредни външни влияния:

Фактори като замърсен въздух, продължително подлагане на стресови ситуации, както и недостатъчно здрав и пълноценен сън, също могат да повлияят негативно върху качеството и количеството на ензимите в тялото.


Признаци на ензимен дефицит

Най-честите симптоми и сигнали за ензимен дефицит в тялото са:

  • Подуване на корема и образуване на газове, къркорене; 

  • Усещане за тежест в корема;

  • Стомашни неразположения: запек или диария;

  • Обезводняване на организма;

  • Усещане за обща слабост и умора;

  • Сухота на кожата, кожни обриви, матов и нездрав цвят на кожата.


6 ползи от храносмилателните ензими


Ключовата роля на храносмилателните ензими за човешкото тяло и важните процеси, които протичат в организма са следните:


Подобряват храносмилането и разграждането на храната 

Основната роля на храносмилателните ензими е да подобряват храносмилането. Те са отговорни за разграждането на приетата храна до лесно усвоими от тялото аминокиселини, захари и мастни киселини.  


Балансират чревния микробиом

Като основна част от човешкия микробиом, чревният микробиом е отговорен за ключови функции като поддържане целостта на чревната лигавица, защита на организма от вредни патогени, подсилване на имунитета, осъществяване на връзка с мозъка, подпомагане на храносмилането. За да се изпълняват всички тези съществени функции, е важно човек да има здрава чревна микрофлора. Доброто общо състояние на чревния микробиом зависи от наличието на ензими. Те се произвеждат в храносмилателния тракт и се грижат за разграждането на белтъчините, мазнините и въглехидратите до по-прости и лесно усвоими вещества.


Борят се със стомашни неразположения и храносмилателни проблеми

Храносмилателните ензими имат ключова роля за редуциране на стомашни неразположения като газове, запек и подут корем, които често са в резултат на по-дълго задържане на храната в храносмилателния тракт. Благодарение на по-ефективното разграждане и обработване на храната, ензимите помагат за по-бързото ѝ преминаване през стомаха и тънките черва, усвояването на полезните вещества и изхвърляне на ненужните.


Поддържат здрав имунитет 

Протеолитичните ензими помагат за поддържането на здрава и устойчива имунна система, защото се борят с различни възпаления и инфекции. Имайки основна роля в разграждането на протеините, те разграждат и протеиновите обвивки на всички патогени, вируси и бактерии, навлезли в организма, с което се улеснява тяхното елиминиране.


Помагат за загубата на излишно тегло

Ензимите разграждат храната и помагат за по-бързото й преминаване през храносмилателния тракт. Намаляват подуването на корема и задържането на газове, най-често след преяждане или смесване на тежки храни, което е много типично около празниците. Чрез производството на достатъчно ензими в тялото и чрез приема на определени видове храни и добавки, богати на пробиотици и ензими, се гарантира правилно и по-ефективно усвояване на хранителните вещества и предотвратяване трупането на излишни килограми.


Допринасят за здрав и сияен вид на кожата

Ензимите се борят с възпалителни процеси в тялото, включително такива, които потенциално могат да доведат и до кожни раздразнения и проблеми. Благодарение на по-пълноценното усвояване на храната заради работата на ензимите, кожата извлича повече полезни вещества.


Естествени източници на храносмилателни ензими


Сурови и пресни храни, богати на ензими


Определени храни като някои плодове, зеленчуци, мед, джинджифил и ферментирали храни (например кефир и кисело зеле), освен всички полезни витамини, минерали и хранителни  вещества, са естествен източник и на голямо количество ензими, които имат многобройни ползи за организма. 


  • Екзотични плодове като ананас, манго, папая, авокадо, киви и банани са изключително ценни източници на ензими:

    • В ананаса се съдържа ценният бромелаин, който по своята същност е протеаза и разгражда белтъчините до техните градивни елементи;

    • Мангото и бананите са богати на амилаза;

    • Папаята съдържа ензима протеаза, наречен папаин;

    • Авокадото е източник на липаза;

    • Кивито е богато на актинидаин - вид протеаза.


  • Ферментиралите храни като кефир, освен богати на пробиотици, съдържат и ензимите липаза, протеази и лактаза. Лактазата подобрява храносмилането на лактозата - това е вид захар, съдържаща се в млечните продукти, която често се усвоява трудно. Кефирът подобрява храносмилането на млечни продукти при хора с лактозна непоносимост.


  • Медът е богат на амилаза и протеаза, но е важно да се приема в суров вид. Когато се слага в чая, например, то трябва да е когато водата е леко изстинала, защото високата температура ще наруши полезните му качества;


  • Джинджифилът е ценна съставка не само в кулинарията, но и в традиционната медицина. Джинджифилът е полезен и заради съдържащите се в него протеолитични ензими като зингибаин.


Ензимни добавки

Когато човек е здрав, тялото му произвежда достатъчно ензими и обикновено няма нужда  да приема ензимни добавки. От друга страна, в периоди като предстоящите празници, когато човек се отпуска повече и се храни по-обилно от обикновено, за да не подлага храносмилателната си система на стрес и претоварване, е препоръчително да се обърне за помощ към добавките с храносмилателни ензими, каквито са храносмилателните ензими на AquaSource. 


Заключение


Храносмилателните ензими помагат да се усвоява храната, като разграждат големите макромолекули до по-малки молекули, които организма може да усвои. Храносмилателните ензими се разделят на три класа: протеолитични ензими, липази и амилази, които метаболизират различни макронутриенти.

Хората, които могат да се възползват от приема на хранителни добавки с храносмилателни ензими, са тези с възпалителни заболявания на червата, ензимна недостатъчност, проблеми с панкреаса или стомашни проблеми като запек, диария и подуване на корема. 


Храни като ферментирали млечни продукти (кефир, кисело зеле, мисо), суров мед, плодове (особено ананас, папая, киви, банан, авокадо) съдържат достатъчно храносмилателни ензими като амилаза, протеаза и липаза, които да поддържат правилното храносмилане, здравия чревен микробиом и микрофлора и стабилен имунитет.


 
 
 

Comments


bottom of page