top of page

Отслабване с диня: ползи от свежия плод за регулиране на теглото и добра форма през лятото

Updated: 1 day ago

Нарязана диня

Динята несъмнено е един от плодовете - символи на лятото. Кой не обича свежа и сочна диня в летните горещини? И противно на очакванията, че динята е основно плод, с който човек да утоли жаждата, консумацията й крие много ползи. Динята е сред плодовете с най-голямо съдържание на вода, богата е на фибри, антиоксиданти, витамини и минерали и съдържа малко калории, което я прави предпочитан плод за включване в диетични хранителни режими.


Може ли динята да помогне за регулиране на теглото и да улесни отслабването? Това е въпросът, от който се вълнуват повечето хора, особено тези, на които предстои лятна почивка край морето и искат да се насладят на приятни емоции, без да мислят за излишни килограми.


Днешната статия ще отговори на всички въпроси, като:

  • Помага ли динята за отслабване и детокс на организма?

  • Как да включим динята в хранителния режим, за да се възползваме максимално от ползите й?

  • С какво друго е полезен сочният плод?


Съдържание:

Какво представлява динята


Динята е сочен плод от семейство Тиквови, който произхожда от тропическа Африка и се отглежда по целия свят. Латинското й наименование е Citrullus lanatus. Динята съдържа витамин А, витамин С, както и ликопен. Ликопенът е естествен растителен пигмент от групата на каротиноидите, с мощни антиоксидантни свойства, който придава червения или розовия цвят на много плодове и зеленчуци, като диня, домат, розов грейпфрут. 


История, произход и любопитни факти


Динята има дългогодишна и интересна история. Дори съществува диня на древния език санксрит, а плодовете са изобразявани в рисунки от ранното египетско изкуство, което говори, че е позната като земеделска култура от повече от 4000 години. Култивирането и селективното отглеждане на плода са довели до това днес да се отглеждат и да са достъпни на пазара дини с интензивен сладък вкус, големи размери и нежна сърцевина, както и все по-малко семки. Някои съвременни сортове дори почти нямат семена.


Динята е едногодишно растение, което предпочита топъл и слънчев климат, както и обилно напояване, за да станат плодовете сочни и сладки. Растението, стъблата, листата и формата на плода много напомнят на тиква, с която са от едно семейство.  Стъблата на динята растат и пълзят по земята. Сладката и сочна вътрешност на плода може да бъде от яркочервена до бяла или жълта на цвят. Формата на плода и дебелината на кората, както и цветът на сърцевината зависят от сорта. Като тегло динята варира от 1-2 кг до 20 кг, като броят на плодовете, добити от едно растение на сезон варира от 2 до 15. 


Хранителни вещества и съдържание в динята

Динята е нискокалоричен и с високо съдържание на вода плод, богат на хранителни вещества и пълен с витамини и минерали.


Съдържанието на 100 гр. сурова диня включва:

Съставка

Количество

Вода

91 гр.

Енергия

30 ккал

Въглехидрати

7.5 гр.

- от които захари

6.2 гр.

- диетични фибри

0.4 гр.

Калий

112 мг

Фосфор

11 мг

Магнезий

10 мг

Витамин C

8.1 мг

Калций

7 мг

Витамин А

28 микро грама

Ликопен

4530 микрограма

Бета каротен 

300 микрограма

Основни витамини, минерали и полезни вещества в динята и тяхната роля


  • Калий:  жизненоважен минерал и електролит, който помага за регулирането на нервната, мускулната и сърдечната функция, както и съдейства за поддържането на баланса на течностите и преноса на хранителни вещества в клетките;

  • Фосфор: основен компонент на костите, зъбите, ДНК и РНК, който играе и жизненоважна роля в производството на енергия в клетките;

  • Магнезий: с ключова функция за работата на мускулите и нервите, регулирането на кръвната захар и контрола на кръвното налягане. Важен е и за производството на енергия, за здравината на костите и за синтеза на протеини и ДНК;

  • Витамин С, или аскорбинова киселина, има жизненоважно значение за растежа и възстановяването на тъканите, има роля в борбата с инфекциите и заздравяването на рани и е мощен антиоксидант, който може да неутрализира вредните свободни радикали;

  • Витамин А,  мастноразтворим витамин с решаващо значение за зрението, клетъчния растеж, здравето на кожата и имунната функция. Съществува в две основни форми: ретиноид, който се съдържа в животинските продукти, и вид каротеноид в растителните храни;

  • Ликопен: според различни проучвания, този естествен растителен пигмент от групата на каротиноидите, на който динята дължи червения си цвят, може да помогне за понижаване на нивата на холестерола, да намали риска от сърдечни заболявания и да осигури превенция от някои видове рак. Облекчава симптоми на метаболитни заболявания, които засягат костите, очите, бъбреците, черния дроб, белите дробове, сърцето и нервната система. Има роля и в подобряване на зрението, борбата с токсини и намаляване на риска от слънчеви изгаряния;

  • Бета каротен: растителен пигмент, който тялото използва и превръща във витамин А. Допринася за здравия тен на лицето и предпазва кожата от увреждане от слънцето, за това е често срещана съставка в слънцезащитни продукти. Той  е антиоксидант и защитава клетките от увреждане, подпомага имунната система и има противовъзпалителна функция;

  • Цитрулин: динята съдържа т.нар. L-цитрулин (л-цитрулин) повече от всяка друга храна. Цитрулинът е вид неесенциална аминокиселина, която може да помогне в борбата с оксидативния стрес и възпалението, улеснявайки синтеза на азотен оксид в организма;


В по-малки количества, в динята присъстват и витамини от групата B:

  • Витамин В1, или тиамин, който има значима роля в почти всички тъкани в тялото, спомага за здрав метаболизъм, силен имунитет, здрава сърдечно-съдова система, както и защита на мозъка и когнитивните функции. Наричан е още антистрес витамин.

  • Витамин В6 има функция на коензим в много ензимни реакции, важен е за метаболизма на аминокиселините, за производството на червени кръвни клетки и за правилното функциониране на нервната система.


Ползи от консумацията на диня през лятото за отслабване и регулиране на теглото


Над 90% от теглото на динята е вода, което означава, че тя е хидратираща и освен, че може да предпази тялото от обезводняване, може да допринесе за чувството за ситост.


Динята е нискокалоричен плод с малко количество захари, спрямо други плодове. За сравнение в 100 грама сурова диня има едва 30 калории и около 6 гр. захари, докато в 100 гр. суров банан има три пъти повече калории (98 калории) и почти 16 гр. захари. 


Тези показатели правят динята особено подходящ плод за включване в хранителни режими и диети, защото е лека и лесноусвоима храна, с богато съдържание на вода, допринасяйки за хидратиране на организма, ситост, както и зарежда тялото с много ценни витамини и минерали.


Отслабване с диня и как помага за по-добро храносмилане и регулиране на теглото


Отслабването с диня е възможно, защото динята има ниско съдържание на калории. За сравнение една чаша сладолед съдържа около 300 калории, докато същото количество диня - само 46. И за разлика от много други десерти, тя е без мазнини, без холестерол и без натрий. Освен това водата в нея помага да се поддържа ситост за по-дълго време.


Кои са тези свойства на динята, които я правят подходяща за отслабване?


  • Комбинация от вода и фибри за по-добро храносмилане

Динята съдържа както вода, така и фибри (0.4 гр./100 гр. суров плод). Макар количеството влакнини в динята да е по-ниско спрямо това в други плодове (за сравнение в 100 гр. сурова ябълка има 2.4 гр.фибри), комбинацията между тези две съединения е важна за здравословното храносмилане.


Като съединения, фибрите имат способността да увеличават обема си, когато попаднат в храносмилателния тракт. По този начин те улесняват перисталтиката и могат да поддържат редовна честотата на изхожданията. Водата също поддържа движението на храната в храносмилателния тракт, като съдейства за това фибрите да увеличат обема си. От друга страна водата, приета в чист вид или от плод като динята, помага и за това хранителните вещества да се абсорбират правилно и да се усвоят напълно, а преработените хранителни остатъци да се превърнат в кашица, която по-лесно се придвижва в червата. 


  • Не предизвиква пик в кръвната захар

Гликемичният индекс (ГИ) на динята е около 75, което я класифицира като храна с висок гликемичен индекс. От друга страна в нея има малко въглехидрати, затова гликемичният й товар (колко бързо навлиза в кръвта и колко глюкоза може да произведе) е сравнително нисък - 5.6). За сравнение ГИ на зрял суров банан е нисък - около 50, но гликемичният му товар спрямо динята е почти двоен - 10.1. Това нарежда динята сред плодовете, които могат да помогнат за регулиране на теглото, особено, ако се избира вместо преработен сладък десерт с рафинирана захар и много консерванти.


  • Помага за регулиране на теглото и други здравословни показатели

Плодовете се свързват с по-голямо чувство за ситост и по-нисък последващ енергиен прием  в сравнение с рафинираните въглехидратни закуски.  В допълнение към подпомагането на контрола на теглото, плодовите закуски могат да подобрят качеството на храненето, тъй като осигуряват прием на полезни витамини и минерали, увеличават ситостта и не предизвикват толкова висок пик в кръвната захар, спрямо преработени десерти.


Високото съдържание на вода в динята води до по-ниска енергийна плътност от повечето плодове. Една чаша от този освежаващ плод, нарязан на кубчета, съдържа много малко калории - само 46, но отговаря на 21% от дневната нужда от аскорбинова киселина и 17% от дневната нужда от витамин А. Изборът на диня вместо десерт с добавени захари, може да увеличи приема на калий и диетични фибри, като същевременно намали приема на захари, наситени и транс-мазнини, Е-та и други вредни съставки, които се консумират в излишък.


Различни проучвания, измерващи чувството за ситост и теглото при хора с наднормено тегло и затлъстяване, показват, че при изследвани две групи хора, едните от които консумират по две чаши диня дневно, докато другите ядат нискомаслени бисквити със същите калории като динята, отчитат следните резултати:

  • консумирането на диня предизвиква по-голяма ситост в сравнение с бисквитите;

  • засищането е продължило до 90 минути след хранене;

  • при хората, които са яли диня, се отчита намаляване на телесното тегло, намалили са съотношението талия-ханш, индекса на телесна маса (ИТМ), нивата на кръвното налягане, както и са подобрили нивата на лошия холестерол в кръвта си.


Други здравословни показатели, върху които консумацията на диня оказва благоприятно влияние са: понижаване на кръвното налягане, подобряване на липидния профил и нивата на холестерола в кръвта, изчистване на тялото от токсини, вследствие на улесняване на перисталтиката и изхождането.


Динена диета: свежи рецепти с диня, подходящи за отслабване и детокс на организма


Някои идеи за начини на поднасяне на динята включват:


  • Сок от диня:

Нарязана на кубчета диня с няколко кубчета лед се пасират в блендер за получаване на освежаваща електролитна напитка, която е идеална за хидратиране след тренировка или горещ ден, прекаран на слънце. Може да се гарнира с листа свежа мента;

  • Свежа и малко нестандартна салата:

Диня, листа мента и прясна моцарела върху листа от спанак могат да направят вкусна, свежа и интересна салата, която може да се подправи на вкус с балсамов дресинг;

  • Смути от диня с портокалов или лимонов сок:

Отново в блендер може да се смеси плод от диня, заедно с прясно изцеден лимонов или портокалов сок. Цитрусите се комбинират перфектно с динята и придават свежа нотка;

  • Динено сорбе с лайм

Това е лесна вариация на горното предложение за смути, като за сорбе, динята отново се пасира в блендер, добавя се изстискан сок от лайм и се поставя във фризер, докато се втвърди. Отново може да се поднесе със свежи листа мента.

  • Печени семена от диня: 

Семките от диня могат да се запекат във фурна за 15-20 минути, като се получава вкусна хрупкава добавка към салати, например. Може да звучи нестандартно решение, но всъщност семките от диня са изключително полезни. Те са с естествено ниско съдържание на калории и с много хранителни вещества като желязо, магнезий, мед, протеини, аминокислени и витамини от група В. Важно е да се консумират заедно с други плодове и зеленчуци, богати на витамин C, който улеснява усвояването на желязото.


Салата от диня, сирене и семена

Потенциални рискове от динена диета и детокс


Прекалено строгата и продължителна динената диета за прочистване на организма потенциално може да доведе до странични ефекти като дефицит на важни протеини и мазнини. Консумирането само на диня лишава тялото от жизненоважни макронутриенти, от които то се нуждае, за да функционира правилно.

Освен това спазването на строги пречистващи диети, диня с може да увеличи риска от:

  • диария;

  • бъбречни проблеми;

  • електролитен дисбаланс.


Трябва да се има предвид, че динята е и алерген и може да доведе до нежелани алергични реакции. Важно е преди предприемане на диети и детоксикиращи програми, да се направи консултация със здравен специалист или нутриционист, който най-правилно да прецени текущото индивидуално състояние на човек.

Други ползи за здравето от динята


Мощна хидратация


Динята, която съдържа 92% вода, е отличен и вкусен начин да се осигури добра хидратация за цялото тяло, особено през лятото и сезона на горещините. Тялото и всички органи и системи в него се нуждаят от достатъчно количество вода, за да функционират правилно. Водата пренася хранителните вещества и кислорода до клетките, улеснява перисталтиката, извежда отпадните продукти от тялото, помага за смазването на ставите, поддържа кожата свежа и без бръчки.


Здраве за сърдечно-съдовата система


Полученият от динята L-цитрулин (неесенциална аминокиселина) се явява добавка, която може да подобри здравето на сърцето и сърдечно-съдовата функция, включително при състояние като атеросклероза. Това е състояние на втвърдяване на стените на артериите, поради натрупани плаки от холестерол, което ги прави по-малко гъвкави и намалява кръвния поток, което причинява високо кръвно налягане. 

Проучване е изследвало ефекта върху група хора, които пият сок от диня в продължение на две седмици (500 мл сок съдържа 795 мг L-цитрулин). Наблюдава се, че сокът от диня увеличава микросъдовия кръвопоток и се стига до извода, че динята може да запази добрите нива на ендотелната функция (това е дейността на т.нар. ендотелни клетки, покриващи вътрешната повърхност на кръвоносните и лимфните съдове, осъществяващи връзка между кръвта и съседните тъкани), микросъдовите кислородни нива (сатурация) на скелетните мускули и кръвния поток.


Антиоксидантни и противовъзпалителни свойства


Комбинацията от антиоксиданти, ликопен и витамин С в динята може да спомогне за намаляване на различни възпаления в тялото, в резултат на опасни фактори на околната среда, вредни навици като тютюнопушене, прием на алкохол и храни с много изкуствени добавки, водещи до оксидативен стрес. Оксидативният стрес е в основата на развитието на хронични и ракови заболявания.


Подобрена работа на мускулите


L-цитрулинът (аминокиселината, съдържаща се в динята), може да има чудесни ползи, които включват подобряване на резултатите от физически упражнения и активности и намаляване на мускулната умора и мускулна треска. Редовният прием на цитрулин във форма на хранителна добавка или чрез консумация на свежия плод, съдейства за подобряване на аеробните постижения чрез увеличаване на производството на азотен оксид в организма. Той помага за разширяване на кръвоносните съдове, така, че да не се налага сърцето да работи толкова усилено, за да изпомпва кръвта през тялото по време на тежко физическо натоварване.


Здрава и сияйна кожа


В динята се съдържат витамините А и C, които играят ключова роля за поддържането на здрава кожа. Витамин С помага на тялото да произвежда колаген - протеин, който укрепва кожата и я прави еластична. Витамин А също е важен фактор за здравето на кожата, тъй като помага за възстановяването на кожните клетки.


Заключение 


Диетата с диня може да се окаже вкусен и лесен начин да се осигури не само нужната за тялото хидратация, но и да се набавят важни витамини и минерали за целия организъм. Динята е нискокалорична, а същевременно засищаща. Подходяща е за различни сорбета, сокове, смутита и дори салати, като съставът й позволява да е част от режими за отслабване и прочистване на организма, докато ценните й съставки като витамините C и A, минералите калий, фосфор, магнезий, растителните пигменти бета-каротен и ликопен, както и аминокиселината цитрулин, спомагат за мощните й качества и способности да помага за отслабване и контрол на теглото, хидратация, защита от възпаления и оксидативен стрес, подобрена работа на сърдечно-съдовата система и мускулите. 


 
 
 

Komentáře


bottom of page